Na prutech pytláků u přehrad Vír na Bystřicku a Mostiště na Velkomeziříčsku končí převážně dravé ryby, jako jsou štiky, okouni a candáti. Poslední případ se stal jen před několika málo dny.

„Dne 11. října došlo k zajištění tří pytláků v ochranném pásmu vodní nádrže Vír. Každý lovil na jeden rybářský prut a jako nástrahu použil malé plotičky. Uloveny byly tři kusy candáta o velikosti 30 až 35 centimetrů, jedna štika o velikosti 45 centimetrů a jeden bolen o velikosti 50 centimetrů," sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Další případ se udál u nádrže Mostiště, kde každý ze tří pytláků lovil na pět prutů nastražených na dravce. „Ostraha předala přistižené rybáře pracovníkům vodoprávních úřadů, kteří jim vyměřili pokuty na základě příslušného ustanovení zákona o vodách," řekla Tomíčková.

Finanční postih, který přistiženým lovcům v podobných případech za přestupek hrozí, není úplně zanedbatelný. „Za přestupek neopráv-něného chytání ryb nebo lovu zvěře lze uložit pokutu do výše osmi tisíc korun a zákaz činnosti do jednoho roku," upřesnila policejní mluvčí Jana Kroutilová. O přestupek se jedná při škodě do pěti tisíc korun.

Problémem je podle vedení Povodí Moravy i skutečnost, že pytláci se příliš neohlížejí na velikost toho, co z vody na břeh vytáhnou. „Smutným faktem je, že pytláci zabíjejí ryby, které nedorostly ani do třiceti centimetrů. Navíc pytlačením výrazně poškozují účelovou rybí obsádku, která má vliv na kvalitu vody ve vodárenské nádrži," vyjádřil se generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský.

Preventivní kontroly u vodních nádrží probíhají nepravidelně a nejsou časově omezené. Kromě přehrad ostraha kontroluje také vybrané rybochovné objekty, kde dochází k pytláctví a poškozování majetku podniku. „Při všech kontrolách spolupracuje Povodí Moravy s Policií ČR či místně příslušnou městskou policií," doplnila Tomíčková.

Většinu „černých" rybářů ale nikdo nepřistihne, a tudíž se škody, které způsobí, jen s obtížemi vyčíslují. Kupříkladu u přehrady ve Víru položené mezi skalami a lesy mají lidé znalí tamních poměrů vytipovaná místa, která jsou těžko přístupná, takže riziko jejich přistižení je podle nich mizivé.

„Znám dost lidí, kteří na přehradě loví léta, a nikdy je nikdo nechytil. Často jim nejde ani tak o ryby jako takové, ale o to, že úspěšně chytají tam, kde se to nesmí," vyjádřil se muž z okolí Víru, který si nepřál být jmenován.