VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Proseči otevřeli nový pavilon pro seniory s alzheimerem

Proseč u Pošné – V areálu Domova důchodců v Proseči u Pošné vznikl nový pavilon. Ten je určený především klientům s Alzheimerovou chorobou.

17.5.2016
SDÍLEJ:

Návštěvníci areálu Domova důchodců v Proseči u Pošné si během pondělního slavnostního otevření nově vybudovaného pavilonu určeného především pro klienty s Alzheimerovou chorobou, mohli prohlédnout mimo jiné také jeho interiér.Foto: Deník/Libor Plíhal

Slavnostně zahájit provoz přístavby přijeli v pondělí ráno, kromě řady dalších hostů, také premiér vlády Bohuslav Sobotka a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Nový přízemní pavilon, který Kraj Vysočina stavěl dva roky, je zasazen do svahu zámeckého parku. Součástí projektu jsou také dvě trasy s originálními retro prvky, které mají pomoci seniorům se vzpomínáním.

Venkovní trasa má podobu nekonečné smyčky kolem venkovních objektů a její součástí jsou jezírka, altán, záhony, lavičky, solitérní rostliny, hranice dříví, turistický rozcestník, hmyzí hotel a další prvky.

Druhá vzpomínková trasa, kterou mohou klienti a návštěvníci domova najít, během zimního období a jinak nepříznivého počasí, v interiéru domova, je vybavena otopnými lavicemi a originálními paměťovými prvky.
Součástí trasy je například napodobenina starší autobusové zastávky a telefonní budky, předměty z hasičské zbrojnice anebo koloniál, zkrátka předměty, které klientům budou připomínat jejich dětství a mládí. „Cílem je vyvolávání vzpomínek, projekt byl inspirován zahraničními zkušenostmi. Zařízení tak pomáhá lidem vybavovat si vzpomínky na dřívější život, a tím se orientovat ve skutečném světě, který je v současné době obklopuje," vysvětlil krajský radní Petr Krčál.

Přízemní stavba má tři oddělení a v každém z nich může bydlet třináct klientů. „Dnešní den je pro Proseč velmi významný. Skončil totiž krásný sen, který se stal skutečností. Když jsme zhruba před patnácti lety začali uvažovat o nějaké specializaci na klienty s demencí, tak jsme přišli na to, že skutečně potřebujeme vybudovat novou budovu, která by odpovídala této klientele. Pak jsme shodou náhod dostali klienta, který po vážné nehodě skončil s těžkým poškozením mozku. Tím pádem nám svitlo, že bychom mohli otevřít další specializované pracoviště pro klienty se zdravotním postižením," popsal prvotní myšlenku vzniku nového pavilonu ředitel Domova důchodců Proseč u Pošné Jiří Hormandl.

Postoj k sociálním službám na Vysočině chválil také premiér Bohuslav Sobotka. „Ještě z minulého režimu jsme zdědili celou řadu sociálních zařízení, která byla umístěna v zámcích, v budovách, které byly nevhodné, s velkým počtem lidí na pokojích. To samozřejmě neodpovídá tomu, co si dneska představujeme, jaká by měla být péče o naše rodiče a prarodiče. A v Kraji Vysočina několik let tvrdě pracují na tom, aby se tato situace zlepšila a lidé, kteří si zaslouží pomoc, mohli trávit svůj čas v důstojných podmínkách," řekl Sobotka.

Domov důchodců v Proseči u Pošné dnes složí nejen klientům s poškozením mozku, ale i s cévní mozkovou příhodou, Parkinsonovou chorobou a svalovou dystrofií. „Od letošního roku se začínáme zabývat také Huntingtonovou chorobou," prozradil ředitel Jiří Hormandl.

Kraj Vysočina v rámci svých příspěvkových organizací disponuje 199 lůžky v takzvaných domovech se zvláštním režimem.

V těchto domovech se poskytují pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu stařecké, Alzheimerovy demence a ostatních typů demencí, a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. V Proseči u Pošné provozují také domov pro osoby se zdravotním postižením, kde pomáhají lidem, kteří ztratili schopnost pohybu případně další schopnosti v důsledku úrazu, autonehody nebo nějakého závažného onemocnění.

V sobotu 21. května si navíc bude moci nejen interiér nového pavilonu v areálu Domova důchodců v Proseči u Pošné prohlédnout i široká veřejnost.

V rámci Dne otevřených dveří, který odstartuje ve třináct hodin, zahraje také kapela Božejáci a Rondo Music. Malí návštěvníci akce se také mohou těšit například na skákací hrad, malování na obličej či na drobné občerstvení.

Autor: Denisa Šimanová

17.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Šlapanov

Turnaj se konal v hale TJ Jiskra Havlíčkův Brod.

Myšlenky na cvičení traumaplánu šly při vánočním turnaji stranou

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

Koledy budou znít společně na sedmi místech

Havlíčkobrodsko - Ve středu 13. prosince v osmnáct hodin zazní opět společně po celém Česku známé vánoční koledy. Akce vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA Česko zpívá koledy právě dospěla ke svému sedmému vrcholu. Za uplynulých šest let se určitě stala tradicí.

Jeden řidič požil alkohol, druhý přidal marihuanu

Havlíčkobrodsko - Jeden řidič pod vlivem alkoholu, druhý pod vlivem drog. takový byl výsledek silničních kontrol, které prováděli policisté z obvodního oddělení v Havlíčkově Brodě v sobotu 9. prosince.

Přibyslav získala do vlastnictví umělecká díla bývalého starosty

Přibyslav – Tři umělecká díla akademického sochaře Romana Podrázského získalo do sbírky město Přibyslav.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT