Domácnosti, které v Rytově mají své vlastní vrty, jsou, jak se říká, za vodou. Ty, které mají pouze povrchovou studnu, se pak ale v určitých měsících musí spoléhat na vodu, kterou jim zajistí nedaleké město Černovice.

„Jsou tu asi tři domácnosti, které vodu opravdu nemají. Je to bída. Mají jenom povrchové studny a jak je málo spodní vody, tak studny vysychají. Minulý rok, jak bylo extrémní horko, tak bylo vody opravdu málo,“ řekla obyvatelka Rytova, která nechtěla zveřejnit své jméno s tím, že tato situace trvá ve vesničce zhruba dva roky.

Dodala také, že povrchové studně mají v Rytově starousedlíci anebo chalupáři. „Zhruba čtyři chalupy mají vrt a zbytek obyvatel je závislý na pomoci druhých,“ přemítala.

Podle černovického starosty problém s nedostatkem pitné vody nastává převážně v letních měsících. Obyvatele Rytova zásobuje v krizových situacích černovická radnice.

„Pro individuální potřeby jsme do Rytova naváželi vodu ve dvacetilitrových kanystrech. Jednalo se totiž o zajištění vody pro několik jednotlivců. Tato situace navíc nikdy netrvala nijak výrazně dlouho. Spíše přes léto, podzim bývá deštivější, takže v tu dobu se studny zaplní,“ zavzpomínal Brožek. 

Doplnil také, že některé domy ve zmíněné místní části jsou navíc pouze rekreační, takže nejsou trvale obydlené. „My od těch lidí ani nevíme, že mají problém s vodou, protože si to řeší tak nějak po svém,“ konstatoval Brožek.

Černovické zastupitelstvo na svém říjnovém zasedání diskutovalo také o možnostech řešení této situace, a to například formou poskytnutí příspěvku na realizaci vrtů pro jednotlivé domy.

Tamní starosta ale navrhl zajistit k problému více informací a projednat jej na příštím jednání. „Je to záležitost, kterou se zastupitelstvo rozhodlo řešit, ale až na některém z příštích jednání, protože si k tomu potřebujeme zjistit nějaké podrobnější informace,“ ukončil Jan Brožek.