VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V soutěži je důležitá souhra s králíkem a vzájemná podpora

Kamenice nad Lipou – Milovníci králíků nemusí své mazlíčky chovat pouze pro své potěšení, ale také s nimi mohou soutěžit.

5.3.2015
SDÍLEJ:

Barbora Kohoutová se svým králíkem X-treme Golden Kids na mistrovství Evropy ve Švýcarsku získala první místo v kategorii lehká třída, rovinná dráha. Foto: Martina Bernardová

Jednou takovou nadšenkyní je i Barbora Kohoutová z Kamenice nad Lipou, která se svými králíky boduje v disciplíně zvané králičí hop. Zúčastnila se například turnaje o Pohár města Chotěboře, kde si postupně vybojovala první a druhé místo a jejím největším úspěchem je získání prvního místa na čtvrtém mistrovství Evropy, které se uskutečnilo ve Švýcarsku. Deník jí tedy položil pár otázek.

Byla jste z vítězství překvapená?
Z vítězství na mistrovství Evropy jsem byla velice překvapená. Čekala jsem, že ve Švýcarsku a Německu mají lepší králíky, než my v Čechách. Nakonec to bylo ale naopak a česká výprava si odvezla většinu ocenění.

Jak se jmenuje váš králík a kolik je mu let?
Doma mám zatím jen dva králíky – samici a samce. Samička se jmenuje Maxinka a letos v dubnu jí budou čtyři roky. Samec se jmenuje X-treme Golden Kids a na začátku prosince mu byl jeden rok.

Jak to na takové soutěži vypadá?
Na závodech v králičím hopu se závodí ve čtyřech disciplínách – rovinná dráha, parkur, skok vysoký a skok daleký. Rovinná dráha a parkur se dělí ještě do čtyř výkonnostních kategorií. Závody jsou ale velice náročné, hlavně pro králíky, protože je zde okolo hodně lidí, různých pachů a hluk.

Jaké disciplíny váš králík společně s vámi v soutěži absolvoval?
Na mistrovství Evropy jsem s Maxinkou závodila v lehké třídě rovinné dráhy a ve skoku dalekém. S X-tremem jsem také skákala v lehké rovince, skoku dalekém a ještě v lehkém parkuru.

Jaké úspěchy v disciplíně králičí hop už máte za sebou?
Asi největší úspěch, kterého jsem dosáhla, je s X-tremem Golden Kids, který se stal letošním mistrem Evropy v lehké třídě rovinné dráhy. Dále jsem s ním v lehké rovince obsadila první, druhé a třetí místo na českých závodech. Největší úspěch pro mě ale je, že jsem oba králíky naučila skákat a i já jsem se naučila základy hopu, ale pořád mám co dohánět.

Co říkají na tento koníček vaši rodiče?
Podpora rodičů je velmi důležitá. Rodiče mě vozí na tréninky a na závody. Dále hradí veškeré výdaje okolo králíků.

Je pro vás králičí hop zábavou a nebo spíše náročným sportem?
Je to pro mě spíše zábava, protože nemusím podávat takové výkony jako králík. U králičího hopu je ale důležitá hlavně souhra s králíkem, jeho schopnost přizpůsobit se okolnímu prostředí a vzájemná psychická podpora.

Co vás na tom nejvíce baví?
Na králičím hopu mě baví všechno. Nejvíce mě na tom ale baví porozumění s králíčkem a to, že mi králík na trati plně důvěřuje.

Jak a kdy jste se ke králičímu hopu dostala?
Dostala jsem se k němu vcelku náhodou. Na jaře 2013 jsem hledala různé informace o chovu králíků na internetu a narazila jsem na stránky Klubu králičího hopu, kde jsem si o králičím hopu něco zjistila. Když jsem za půl roku opět "bloudila" na internetu, na králičí hop jsem znovu narazila a dozvěděla jsem se, že se bude 7. září konat v Havlíčkově Brodě Mistrovství Evropy v králičím hopu. Na mistrovství jsem se vydala a hop se mi natolik zalíbil, že jsem se rozhodla ho s Maxinkou zkusit. Postupem času jsem hopu propadla a pořídila jsem si dalšího králíčka X-trema Golden Kids a začala jezdit na závody.

Oslavila jste nějak své vítězství?
Zatím jsem žádné vítězství neslavila. Po každých závodech dávám králíkům více volna a k snědku za odměnou dostanou svoje oblíbené pochoutky.

Jak a jak často se svými králíky trénujete?
Trénuji je jednou týdně, ale množství tréninků se liší podle potřeby příprav konkrétního králíka na závody. Každému králíčkovi totiž vyhovuje jiné množství tréninků. Při každém tréninku trénuji rovinnou dráhu a k tomu buď skok daleký, vysoký, nebo parkur.

Potřebuje králík, který se těchto soutěží účastní nějakou speciální péči?
Králík by měl mít více možností k pohybu, ale také samozřejmě je s ním potřeba trénovat. Dále by měl být králík krmen vyváženou stravou a měl by být zvyklý na jakékoli prostředí, zvuky nebo pachy.

Co by měli udělat ti, kteří se tomuto koníčku chtějí věnovat?
Všichni, kteří by se chtěli králičímu hopu věnovat, by si měli pořídit nejlépe králíčka s předpoklady pro tuto soutěž, začátky jsou poté lehčí. Dále by si měli o této disciplíně něco nastudovat, ale nejlepší je, obrátit se na někoho, kdo vám základy disciplíny vysvětlí a pomůže vám se začátky. Dále už je potřeba trénovat a postupně se zlepšovat.

Denisa Šimanová

Autor: Redakce

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek
1

Jeden řidič požil alkohol, druhý přidal marihuanu

Fotografie ze závěru turnaje.

Vánoční turnaj záchranného systému už zná vítěze

Přibyslav získala do vlastnictví umělecká díla bývalého starosty

Přibyslav – Tři umělecká díla akademického sochaře Romana Podrázského získalo do sbírky město Přibyslav.

Knihovna ve Věžnici prošla zásadní proměnou

Věžnice – Velkou proměnou prošla v poměrně krátké době místní knihovna ve Věžnici na Havlíčkobrodsku. Proměna byla tak zásadní, že si za ni knihovna vysloužila ocenění Knihovna roku.

Z kůlny u chaty zmizel motocykl

Slavníč - Nepříjemné překvapení zažil majitel chaty ve Slavníči u Herálce na havlíčkobrodsku, když zjistil, že mu z kůlny zmizel motocykl.

Většina velkých měst dá spíše na schválený rozpočet

Vysočina – Deset ku pěti. Takový kurz je letos na radnicích ve městech s rozšířenou působností v Kraji Vysočina při rozhodování, zda se přikloní k řádně schválenému rozpočtu nebo k rozpočtovému provizoriu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT