Podle informací Deníku by letos nedostatek vajec, který pamatujeme z roku 2012, hrozit neměl. Někteří mají výhodu v tom, že slepice chovají doma, a tak se nemusejí bát, že by se sháněním vajec měli problém. Vyhráno mají také ti, kteří nejžádanější velikonoční artikl pořídí od svých příbuzných či přátel, kteří mají k dispozici domácí vejce. Pro ostatní je dobrou zprávou fakt, že vajíček v obchodech by mělo být dost. Jen o vejce z místních ekofarem bude zřejmě nouze.

„Doma se starám o zhruba osmnáct slepic. Většinou snášejí kolem dvanácti vajec denně, ale to jak kdy – někdy jich tolik ani není. Tato vajíčka neprodávám, ale některá dávám svým příbuzným. Na Velikoce budu vajíčka samozřejmě barvit a jiná použiji při pečení, takže jich budu potřebovat skutečně hodně," přemítala Marie z Bohdalína, která si nepřála zveřejnit své příjmení.

Šunková vejce

Co se týče větších obchodů, například supermarket Billa, který sídlí v Pelhřimově 
a v Humpolci, v těchto dnech nabízí plato třiceti vajec velikosti M za akční cenu 69,90 koruny. Balení deseti vajec stejné velikosti tu nyní vyjde na 32,90 korun. „V našich prodejnách je vajec různých druhů i velikostí dostatek. Naši zákazníci často volí spíše vejce z podestýlky pod privátní značkou velikosti L," přemítala mluvčí supermarketu Billa Lucie Borovičková a dodala, že kromě „klasických" vajec u nich zákazníci na pultech najdou vejce v bio kvalitě, bílá a barvená vajíčka nebo i křepelčí vejce.

Právě křepelčí vejce si zájemci mohli v minulosti zakoupit také na školním statku v Humpolci. Jak ale řekl jeho ředitel Jan Mácha, před letošními Velikonocemi křepelky tolik nesnášejí, takže těchto vajíček je málo, a tudíž nejsou k prodeji.

„Enormní zájem letos ale je o šunková vajíčka. Naše vepřová slepice je nestačí snášet," usmál se Mácha a vzápětí vysvětlil, že se jedná o malované šestisetgramové kraslice ze šunky. Stojí prý cirka osmdesát korun a k dostání jsou v obchodech humpoleckého školního statku.

Vajíčka byla dříve k dostání také na Ekofarmě Křišťan a spol. v Milotičkách, ale letos tomu tak nebude. Tomáš Křišťan z rodinné ekofarmy zmínil, že chov slepic nejspíše obnoví až letos v létě, a to kvůli zdravotním problémům, které potrápily jejich rodinu.