S rozdílnými pocity vyhlížejí jaro včelaři. Někteří jsou kvůli katastrofálnímu loňskému roku bez zásob. „S nevelkým množstvím medu jsme zaznamenali velký zájem lidí, takže máme vyprodáno," potvrdil Josef Doležal z Hroznatína.

Jiní chovatelé zase počítají před začátkem sezóny ztráty. Třeba Antonín Mandát z Velkého Újezdu přišel o dvě ze sedmdesáti včelstev. „Bohužel nepřelezly na zásoby," vysvětloval. „Včely totiž mají zásoby v několika rámcích a když spotřebují ty z jednoho, přelezou na další. Právě do toho ale přišly mrazy a dvě včelstva to nezvládla," doplnil Antonín Mandát.

Ztrátu včelstev připisoval nestálé zimě. „Ani velké mrazy by včelám nevadily, horší ale pro ně jsou právě rychlé přechody," podotkl.
I za krátkodobé a nepříliš tuhé mrazy jsou ale včelaři rádi. „Nízké teploty totiž nesvědčí nemocem a parazitům, takže bychom se s nimi letos nemuseli potýkat tak, jako po teplých zimách," zamýšlel se včelař Kamil Kurtin z Račic.

Včely jsou v kondici

Odhadovat už teď, jak příznivé bude pro včely jaro, by se podle chovatelů dalo přirovnat k věštění. První poznatky už ale přeci jen mají. „Včely jsou v kondici, kterou bych přirovnal k normálu. Varroáza nás postihla jen minimálně a zimní úhyny jsou do deseti procent, takže v normě," popisoval Josef Doležal.

Zmíněný parazit Varroa destructor zničil v České republice řadu včelstev, Třebíčsku se však téměř vyhnul. „Kdo ale zanedbal léčení, může mít problémy," podotkl Antonín Mandát.

Včely mají nejraději teplotní stálost, ovlivnit to mohou v úlu, kde se vyvíjejí jejich další generace. I během mrazů se tam snaží udržet teplotu na přibližně 34,5 stupně Celsia. Aby ji nepřekračovaly, využívaly předchozí teplé dny k proletům. „Včelky se během toho vyprázdní a uklidí si," poznamenal Josef Doležal.

První záchvěv jara však včelám příliš neprospěl. „Kočičky jsou už skoro odkvetlé a včely je skoro vůbec nevyužily. To by přitom byla výhoda, čerstvý pyl by včelám pomohl nabrat sílu," mínil včelař z Hroznatína.

Jeden z poslů jara, kočičky, tedy vrby jívy, včelám brzy odkvetou úplně. „Meteorologové navíc předpovídají ochlazení, takže na nějaký velký prolet to asi moc nebude," upozornil Kamil Kurtin.

Zatímco včera teploty přesahovaly 10 °C, dnes by mohly klesnout až o pět stupňů níž. „Očekáváme zataženo, na většině území déšť. V polohách nad 700 metrů, později nad 400 metrů srážky sněhové," předpověděla Jitka Kučerová z Českého hydrometeorologického ústavu v Brně.

Včerejšímu jasnému dni by se podle meteorologů mohlo počasí přiblížit až v polovině příštího pracovního týdne. Včely to ve sbírání čerstvého pylu přibrzdí.

O úspěšnosti sezóny bude podle Kamila Kurtina rozhodovat téměř každý teplotní výkyv. „I když počasí bude za dva tři týdny včelám přát, v hlavní době, kdy je budou potřebovat, třeba nepřijde. Stačí, aby přišlo ochlazení do čtrnácti dnů, kdy kvete řepka, a bude to velký problém," líčil račický včelař.