VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve městech zaplní volební komise strany. Ve vsích místní

Třebíčsko - Možností k zajímavému přivýdělku, i tím mohou být pro někoho nadcházející volby do krajského zastupitelstva. Vydělat si několik stovek korun mohou členové volebních komisí.

21.9.2016
SDÍLEJ:

Volby na Třebíčsku.Foto: Deník/ Libor Plíhal

Přestože ve městech hledají násobně více lidí do komisí, snazší je obsadit některé volné místo v menších obcích. Ve městech totiž místa obsazují členové dosazení volebními stranami.

Například v Třebíči potřebují obsadit přibližně tři sta padesát míst. Problém s tím však nemají. „Nám členy volební komise delegovaly samotné strany. Z jednadvaceti stran, které podaly kandidátku na krajský úřad, tuto možnost využilo čtrnáct z nich," popsala vedoucí odboru vnitřní správy na třebíčské radnici Věra Brabencová.

Podobně bezproblémové shánění členů komisí mají také v Moravských Budějovicích. I tam všechna místa obsadí zástupci volebních stran a hnutí. „V Moravských Budějovicích máme jedenáct volebních komisí. Podle počtu voličů potřebujeme do sedmi z nich minimálně šest členů včetně zapisovatele. Do zbývajících čtyř okrsků, což jsou přidružené obce, potřebujeme čtyři členy. A daří se nám je zcela delegovat stranami," sdělila Pavlína Prokešová, která má na budějovické radnici organizaci voleb na starosti.

V menších obcích nemusí shánět desítky či stovky členů, ale spoléhat se na strany nemohou. „U nás nominovala pouze jedna strana jednoho člena. Zbylé členy jsem nominoval sám. Vždy se nám komisi podařilo sestavit, aniž bych musel někoho přesvědčovat. Zapisovatelka bývá stejná a další členové se běžně střídají," řekl starosta Martínkova Josef Svoboda.

Také v nedalekém Jakubově si musí většinu členů dodávat sami. Díky stálým členům se jim to daří. „Problém se sestavováním volebních komisí u nás není. Máme zde stálé členy, které povoláme v případě, že nemáme dost nominací od volebních stran. Do nadcházejících krajských voleb máme nominace ze dvou stran a tři jsem doplnil z osvědčených bývalých členů," informoval starosta Jakubova Miroslav Kabelka.

Členové volební okrskové komise získávají odměnu ve výši třinácti set korun, zapisovatel obdrží patnáct set korun a předseda ještě o sto korun více. V okresech, kde se konají také senátní volby, dostanou ještě o čtyři sta korun navíc.

Autor: František Vondrák

21.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení