Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Věžné chtějí zvonit jako před sto lety čtyřmi zvony

Věžná – Odvážný nápad se zrodil ve Věžné. Obec ve spolupráci s farností a dalšími nadšenci vyhlásila veřejnou sbírku, díky níž chce obnovit zvonovou soustavu ve věži místního kostela svatého Jiří.

13.7.2016
SDÍLEJ:

Ve Věžné si naplánovali, že by chtěli do věže místního kostela vrátit zvony v roce 2018. Bude záležet na tom, jak se naplní sbírka, kterou obec vyhlásila. Foto: Deník/Jiří Jíra

Pokud se plán povede uskutečnit, nové a opravené zvony se rozezní v roce 2018. Přesně po sto letech, kdy soustava čtyř zvonů vyzváněla naposledy.

Veřejnou sbírku vyhlásili ve Věžné před rokem a sou-časný stav konta právem naplňuje aktivisty optimismem. „Na účtu této veřejné sbírky už máme přibližně 350 tisíc korun," prozradil Ladislav Vlach, správce veřejné sbírky a starosta Věžné v jedné osobě.

Darované prostředky by už takřka dostačovaly na obnovu zvonové soustavy 
v minimální variantě. „Máme připravené tři varianty. Ta nejlevnější by měla přijít na zhruba 400 tisíc korun," přiblížil plán Vlach.

Druhá varianta by byla 
o sto padesát tisíc korun nákladnější, ale lidé z komise pro správu veřejné sbírky a nadšenci pro obnovu zvonové soustavy 
v současnosti myslí na va-riantu označenou číslem tři.

Takové řešení by přišlo na 750 tisíc korun. „Podstatou této varianty je, že bychom obnovili zvonovou soustavu v původní podobě, tedy jak podle dostupných informací vypadala před rokem 1918," poznamenal starosta Věžné a správce veřejné sbírky Ladislav Vlach.

Jasno chtějí mít v příštím roce. V tuto chvíli nevylučují, že by se pro shromáždění potřebných prostřed-ků nepokusili získat ještě nějakou dotaci, ale zatím 
se soustředí především na úspěch zmíněné veřejné sbírky.

Současně už aktivisté 
z Věžné zahájili jednání 
s památkáři i se zvonařem Michalem Votrubou z jihočeských Myslkovic, který by měl zakázku pro kostel ve Věžné realizovat.

S památkáři zatím obec řešila záchranu zvonu, který ve věži kostela po roce 1918 zůstal. Podle dostupné dokumentace byl vyrobený už v roce 1602 a je zapsaný na Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. „Při odborné prohlídce před dvěma lety bylo zjištěno, že více než čtyřsetletá služba se na něm projevila takovou měrou, že se nachází ve velmi kritickém až havarijním stavu," popsal stav středního zvonu Vlach.

Památkáři dokonce doporučili správě římskokatolické farnosti, která následně informovala zástupce vedení obce, přestat zvon, jehož srdce bije už 414 let, používat denně. Obzvlášť neblahý vliv na jeho stav mělo používání elektrického pohonu ke zvonění v posledních čtyřiceti letech.

Ostatně právě na základě závěrů, které plynuly z odborné prohlídky před dvěma lety, vznikl nápad na obnovu celé zvonové soustavy 
a na rekonstrukci zvonice kostela svatého Jiří ve Věžné.

Pokud by se podařilo obnovit zvonovou soustavu
v kostele ve Věžné v roce 2018, slavilo by se v obci hned několikrát. Věžná by si připomenula rovných sto let od odvezení zvonů i stejnou dobu od konce 1. světové války a vzniku Československé republiky.

Samotná obec by si současně mohla připomenout 560 let od první zmínky 
o obci i o farnosti. „Věžná plánuje oslavy těchto výro-
čí spojit s uspořádáním setkání místních rodáků
a přátel obce," popsal, jak
by Věžná obnovu zvonové soustavy završila, starosta
a správce veřejné sbírky Ladislav Vlach.

Zvony ve Věžné

Podle soupisu památek z roku 1903 byly ve věži kostela 
svatého Jiří ve Věžné tyto zvony:
Zvon velký o průměru 100 cm a výšce 88 cm. Zvon byl zavěšen ve velkém prostředním poli zvonové stolice. Byl zrekvírován pro válečné účely v první světové válce.
Zvon střední z roku 1602 o průměru 74 cm a hmotnosti 260 kg. Jako jediný z původního souboru se dochoval. Původní zavěšení zvonu bylo ve východním poli zvonové stolice.
Zvon malý byl o průměru 62 cm a výška činila 55 cm. Zvon byl zavěšen v malém západním poli stolice. Byl zrekvírován v první světové válce pro válečné účely.
Zvonek malý „umíráček" o průměru 29 cm. Nyní je zavěšen v helmici věže. V současné době se nevyužívá z důvodu zaplechování zvukových okének.

Autor: Jiří Jíra

13.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení