Doprava na křižovatce ulic Rantířovská a Žižkova na výpadovce na Pelhřimov pravidelně ve špičkách kolabuje. Zpoždění tam kvůli tomu nabírají také městské autobusy. Proto se jihlavský magistrát rozhodl, že tam prozatím instaluje mobilní semafory. Finální řešení křižovatky je totiž v plánu až v příštím roce, a do té doby radnice čekat nechce.

Jihlavský odbor dopravy měl za úkol zjistit, zda je provizorní řešení na křižovatce možné a kolik bude stát.

„Technicky je to proveditelné, ovšem náklad na instalaci mobilních semaforů se pro tento rok vyšplhá na dva miliony korun bez DPH," informoval Ján Tinka, vedoucí dopravního odboru jihlavského magistrátu.

Klasické přenosné semafory, které řídí dopravu například v místech oprav silnic, totiž stačit nebudou.

„Budou zapotřebí velké betonové patky, vysoké pětimetrové sloupy a kabely povedou vzduchem," vysvětlil Tinka.

Vedení radnice se proto tímto řešením bude zabývat na některém z příštích zasedání. Čekat už ovšem nechce. „Situace je neúnosná, proto tam dočasné semafory budou. Nyní se řeší, v jaké kvalitě to bude," potvrdil náměstek primátora Jihlavy Vratislav Výborný (ČSSD). Kdy se mobilní semafory v křižovatce objeví, ovšem není zatím jasné. „Počítáme, že to bude v řádech několika týdnů," dodal Výborný.

Konečná rozsáhlá stavební úprava křižovatky se semafory je totiž v plánu až na příští rok. Pokud půjde vše dobře, v polovině roku 2018 budou dopravu na rušné křižovatce řídit plnohodnotné semafory. Město nechá v křižovatce rozšířit a upravit jízdní pruhy, vybuduje nové přechody pro chodce, bezpečnostní ostrůvky a veřejné osvětlení. Městská hromadná doprava bude mít pro směr z centra do Horního Kosova vyčleněnou a upravenou silniciza čerpací stanicí.

„U hřbitova vznikne nové parkoviště pro sto deset vozidel koncipované jako P+R (park and ride – poznámka redakce). Zde budou moci řidiči ponechat svoje auta a pokračovat do centra města městskou dopravou, pro kterou vzniknou dvě nové zastávky. Parkování tam bude zdarma," doplnil Výborný. Z parkoviště bude možné vstoupit také na ústřední hřbitov novým vchodem. Projekt v místě počítá rovněž s úpravou zeleně.