„Téměř neprší, což není dobré, protože u některých rybníků pak chybí přítok vody a pokud není přítok, může to znamenat i úhyn ryb," zdůraznil včera pro Deník předseda pacovských rybářů Karel Síbrt s tím, že současnou situaci členové Petrova cechu zvládají bez problémů na malých rybnících, u těch větších jako jsou například Dolní Povodnice nebo Macurák, je však situace horší.

„Musíme to hlídat. Kdyby však došlo ke kritickému stavu, sáhneme ihned k provzdušňování," dodal Karel Síbrt s tím, že ryby jsou zatím v dobré kondici.

Navíc v záloze vyčkává další protivník – teplem přemnožený mikroplankton, který také spotřebovává kyslík a vytváří tím rybám konkurenci. Vysoké teploty mají za následek i zvýšený obsah řas a sinic. Ty ale rybám nevadí.

Rybníky včera kontrolovali i pelhřimovští rybáři. „Nedostatek vody je všeobecný. U nás však zatím žádné nebezpečí nevidím. Ryby plavou a jsou v dobrém stavu. Mají to stejně jako lidé, vysoké teploty jim nedělají dobře," nechal se slyšet předseda pelhřimovských rybářů Milan Macura.

Ten zároveň upozornil, že u rybníku Stráž bude od 16. června do konce tohoto roku platit hájení dravých ryb, jmenovitě štiky, candáta a sumce.

Pod hladinou se totiž opět rozmnožily „plevelné" ryby. Úkolem štiky, candáta a sumce, které platí za jakési strážce zdraví revíru, je právě tyto rybky vyhubit. Zároveň tam bude platit zákaz lovu na živou i mrtvou rybu a zákaz lovu přívlačí.

„Toto nařízení na Stráži platí už asi druhým rokem, protože se tam přemnožila plevelná ryba, hlavně cejn. Jedná se o nařízení Jihočeského rybářského svazu," dodal pelhřimovský rybář Milan Macura.

Pro rybáře to znamená jediné – musejí počítat při pobytu u nejnavštěvovanějšího pelhřimovského rybníka s častějšími návštěvami členů rybářské stráže.