Kromě nákupu už hotových drobností se někteří s vervou pustili do tvoření vlastních tradičních nezbytností.

Velký úspěch zaznamenalo hlavně otloukání píšťalek, které absolvovali děti i jejich rodiče. Nožíky dorážely na dřevo a halou se rozléhaly zvuky pravidelných ran. „Píšťalky zkoušíme vyrábět z kaštanu. Jeho kůra je pevnější než třeba vrbová kůra. Proto se na píšťalku z kaštanu nechá pískat po celý rok," přemítala Alžběta Kolářová z občanského sdružení Radovan, které obrataňský velikonoční jarmark pořádá.

To, že otloukání chtělo notnou dávku trpělivosti, dokazovala například maminka, která musela své už unavené děti vystřídat. Další malá tvůrkyně o kousek vedle sice statečně otloukala sama, nicméně ve výrazu její tváře bylo znát, že jí síly začínají docházet. Přesto se ke stolu
s dřívky hrnuli další a další zájemci. „Hlavně otloukání píšťalek se dětem moc líbí. 
A nejen dětem. I tatínkové si rádi připomínají, jak na to," smála se Kolářová a sama se pustila do pletení velikonočních věnců.

Tato „disciplína" zase zaujala hlavně ženy. „Někomu to ze začátku přijde složité, ale když mu to vysvětlíte, ukážete a dáte do ruky, tak zjistí, že mu to jde," ujistila Kolářová s proutím v ruce, ze kterého se během chvíle stal úhledný věnec. Pak už jen stačilo základ nazdobit podle vlastní fantazie a parádní velikonoční dekorace byla na světě.

Zájemci si mohli vyzkoušet i pletení pomlázek, které předváděl Jan Kolář. „Většinou se používá vrbové proutí. Pokud je čerstvé, není nutné ho předem na pletení nijak chystat," zmínil Kolář, ale vedle sedící sedmiletý Vojta Vondrášek z Roučkovic poznamenal, že oni doma proutí předem namáčejí. „Pokud je starší, tak se opravdu namáčí, aby změklo," vysvětlil Kolář a po očku sledoval, jak Vojtovi pletení jde. Chlapec sebekriticky prozradil, že už výrobu vlastní pomlázky dříve zkoušel, ale moc mu to nešlo. „Teď se mi daří snad nejvíc, co si pamatuji," pochvaloval si Vojta.

Návštěvníci jarmarku se také přesvědčili, že vynikajícím materiálem pro velikonoční tvoření je i papír. Například Marta Zelenková 
z Lesné přivezla do Obrataně zdobené velikonoční slzičky, které se dají pověsit na dveře. „Nejdříve si vytvořím roličky z papíru, ty pak nabarvím 
a upletu z nich základ, slzu. Pak už ji jen dozdobím. Většinou mi to trvá tak pět až šest hodin," prozradila umělkyně.

Zdena Fuňková ze Sezimova Ústí sice uvedla, že velikonoční dekorace vyrábí sama například z vrbového proutí, ale jarmark ve své rodné Obratani si přesto nenechala ujít. „Ještě jsem neviděla všechno, ale vnoučata si už vyzkoušela třeba zdobení vajíček. Já tu obdivuji bižuterii," usmála se rodačka z Obrataně.

Hostem jarmarku byl i kovář Michal Pudil z Horní Cerekve, který se usídlil venku. „Nejsem kovář z povolání, ale je to můj velký koníček. Dneska tu předvádím drobné věci, teď se například chystám na zvonek," řekl kovář po tom, co předal ještě horkou podkovu pro štěstí jedné malé návštěvnici. Další předměty z kovářské dílny mohli zájemci obdivovat přímo v hale.