Zatímco při prvním kole dražby bylo nejnižší podání ve výši 3,3 milionu korun, nyní už kleslo na 742 tisíc korun. Proto už se zřejmě také našli zájemci o koupi. Jiří Kovář z nich „šel nejvýš" a nakonec nemovitost vydražil za téměř milion korun. „Objekt chci využít pro rekreační účel. Ale jsem zároveň v kontaktu s nově vznik-lou Maticí křemešnickou, tak-že v budoucnu budu určitě přístupný třeba tomu, abych půjčil klíče zájemcům o prohlídku," uvedl Jiří Kovář.

Matice křemešnická vznikla před koncem roku a jejím cílem je oživit poutní místo jako celek – jak možností čerpat dotace na opravy, tak pořádáním kulturních akcí. Tato instituce byla znovuobnovena po 65 letech a může se do ní přihlásit každý, komu osud poutního místa není lhostejný.

Zachovat styl

Objekt byl postaven ve 30. letech, roku 2008 ho Šejnostova vnučka Marta Anna Gloserová prodala tehdejšímu provozovateli Poutního hotelu Křemešník Jaroslavu Škodákovi. Jenže ten se poté zadlužil, za nájmy hotelu jeho vlastníkovi, městu Pelhřimov, nesplatil téměř milion korun. Nakonec byla na Větrný zámeček i na některé další Škodákovy objekty uvalena exekuce. Škodák původně hovořil o plánu zřídit v zámečku menší Šejnostovo muzeum, ale nápad neuskutečnil.

O osud ojedinělé stavby medailéra Josefa Šejnosta měl loni zájem i malíř a sochař Kristian Kodet, který má kořeny v Pelhřimově – narodil se tam jeho dědeček Emanuel Julian Kodet. Ten zase zvažoval myšlenku vytvořit na Křemešníku muzeum rodiny Kodetů, ale dražby se pak nezúčastnil.

Nový majitel Jiří Kovář říká, že v objektu našel některé připomínky medailérství, ale přímo myšlenku expozice nechává zatím otevřenou.
Každopádně chce nejprve vyřešit havarijní rozvody vody, kanalizace a elektřiny. „Určitě chci zachovat architektonický styl, nikdo se nemusí bát, že by stavební zásahy byly nějak barbarské," ubezpečuje Jiří Kovář.

Objekt má kromě podzemí i dvě nadzemní podlaží, kde je kuchyň, WC a tři pokoje. Medailér Josef Šejnost vyrobil asi 200 medailí a navrhoval pro tehdejší stát i mince. Pocházel z nedalekého Těšenova a vilu s plány na muzeum mu navrhl architekt Kamil Hilbert, který se podílel i na dostavbě chrámu svatého Víta. V Šejnostově díle pokračoval i jeho syn Zdeněk, který vytvořil bustu Josefa Lady.
Větrnému zámku se také říkávalo „U sedmi havranů", protože na jeho věži sedí sedm skleněných havranů jako připomínka pohádky o sedmi bratrech.