Na pořádek ve větších městech na Vysočině dohlíží desítky bezpečnostních kamer. Jsou umístěny hlavně v centrech měst a problémových lokalitách. Jejich počet do budoucna poroste, podle představitelů oslovených radnic přispívají k odhalování trestné činnosti a působí i preventivně.

Města na pořizování kamer využívají nejrůznější dotace, které většinou pokrývají až osmdesát procent nákladů. Radnice ve Žďáru nad Sázavou například dorovnává zbytek nákladů z příjmů z hracích automatů.

Jihlava začala používat městský kamerový systém jako první město na Vysočině před čtrnácti lety. Dnešní kamerový systém tam má 24 kamer, z toho 16 otočných, pět pevných, dvě webové a jednu mobilní. Od loňska se systém kompletně rekonstruuje a digitalizuje. Poslední tři analogové kamery se vymění letos, krajské město na to má v rozpočtu 280 000 korun.

Díky kamerám se podařilo například odhalit fingovanou krádež automobilu z Masarykova náměstí. „Za dvě minuty se také za pomoci kamer podařilo zadržet pachatele loupeže v ulicích města," řekl ředitel městské policie Jan Frenc.

Kamery podle něj napomohly k minimalizaci kriminality v centru. Další kamery budou přibývat v lokalitách, kde se staví, či po rekonstrukci některých objektů.

Roční náklady na provoz jsou podle Frence minimální, platí se pouze elektrická energie.

Nejvíc kamer má Třebíč, ve městě jich je už 27. Tři nové, které byly osazeny v minulých dnech, budou spuštěny do provozu od 1. září. Z celkových nákladů 373 000 korun město zaplatilo jen 68 000 korun, zbytek pokryla dotace.

Podle třebíčského starosty Pavla Heřmana se kamery jednoznačně osvědčují, pomáhají odhalovat trestné činy.

Letos se díky nim například podařilo odhalit pachatele krádeže součástek protipovodňových zábran.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)