„Zhruba šedesát procent uchazečů udělá fyzické testy napoprvé, ale ostatní mají možné je opakovat. Horší situace je u psychologického vyšetření, které lze opakovat až po roce. Tam je zhruba polovina zájemců, kteří nezvládnou osobnostní část,“ uvedla vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková. Je zajímavé, že stejný limit platí pro kancelářské pozice i pro uchazeče v přímém výkonu, nezáleží ani na věku.

Fyzické testy se konají každý měsíc a pravidelně se jich účastní dvacet až třicet osob. V pátek 7. února byla účast slabší, někteří se omluvili pro nemoc nebo vzhledem ke klimatickým podmínkám. Součástí je totiž venkovní běh na kilometr. „Já před jedenácti lety běhala, byla jsem tam sama, bylo mínus osm a dvacet čísel sněhu,“ vzpomněla mluvčí a pokračovala: „Měsíc před tím jsem každý den běhala čtyři kilometry do vedlejší vesnice, abych to zvládla. Cvičila jsem i kliky, nejhorší pro mě pak byl celomotorický test.“

Uchazeči se však shodli, že nejhorší pro ně tentokrát byly kliky. Je potřeba jich udělat osmnáct, aby za to byly alespoň nějaké body. A pak se už jen přičítají, žádný strop není. Někomu dělá problémy i člunkový běh, jiný je slabší v běhu na stadionu. Pokud ale v jedné disciplíně vyniká, může si dovolit jinou mít slabší. Stačí mu v ní dosáhnout na 4 body. „Pro nás je překvapující, že fyzické testy častěji nezvládnou chlapci. Dívky přípravu nepodceňují,“ dodala Čírtková.

Bez přípravy to zvládne málokdo

Instruktor služební přípravy Dušan Kučera se pravidelně před začátkem fyzických testů uchazečů ptá, jestli se připravovali. Vždy se prý najde pár těch, kteří nedělali nic. A udělat „z fleku“ byť jen osmnáct kliků, navíc technicky správně, zvládne mákokdo. Jak policisté říkají, klidně si to zkuste doma. „Nejtěžší byly kliky, zase,“ potvrdila po závěrečném běhu Natálie Heroldová ze Žďáru nad Sázavou. „Myslím, že to celkově zase o pár bodů nevyjde. Promyslím, kdy půjdu na třetí a poslední pokus,“ dodala zklamaně.

Loni bylo na Vysočině přijato pětašedesát osob k policii a přijímání bude pokračovat i v letošním roce, volné pozice jsou u pořádkové, dopravní nebo cizinecké policie. „Nástupní výše služebního příjmu policisty, včetně zvláštního příplatku, činí 25 720 korun,“ uvedla Čírtková.

Testy fyzické zdatnosti

Disciplína Minimální výkon ohodnocený 4 body
(celkem na 16 bodů = nesplnil)
Výkon ohodnocený 9 body
(celkem na 36 bodů = splnil)
Člunkový běh na 4x10 metrů 14,5 s 11,9 s
Klik – vzpor ležmo 18 x 28 x
Celomotorický test (2 minuty) 18 x 28 x
Běh na 1000 metrů 5:15 min. 4:20 min.


Pro splnění je nutné v každé disciplíně získat minimálně 4 body a zároveň v celkovém součtu je nutné získat minimálně 36 bodů.

Zdroj: PČR