„V sobotu a v neděli se v Novém Městě na Moravě představí absolutní světová špička, všichni Norové od famózní Therese Johaugové po Martina Johnsruda Sundbyho. A k vidění bude také výkvět mladých běžců na lyžích," pozval na sportovní svátek všechny fanoušky a příznivce běžeckého lyžování člen organizačního týmu Ladislav Slonek.

Sportovní fanoušci si mohou tentokrát vychutnat závody bez nutnosti platit vstupné, a to jak do Vysočina Areny, tak na tratě. „Rozhodli jsme se, že bude vstup zdarma. Diváci budou mít také možnost zaparkovat na všech volných parkovištích. Ať už za firmou Medin v těsné blízkosti Vysočina Areny, nebo přímo v Novém Městě," informoval Ladislav Slonek.

Velké závody ve Vysočina Areně se v minulosti neobešly bez kyvadlové dopravy, která diváky z Nového Města nebo ze Žďáru nad Sázavou vozila přímo na místo konání. S tou ale tentokrát počítat nemohou. „Kyvadlová doprava zajištěna nebude, všichni se musejí dopravit individuálně," řekl Slonek.

Sami závodníci si tratě vyzkoušejí už v pátek v rámci oficiálního tréninku. V sobotu odstartuje ve 12.45 běh žen na deset kilometrů, ve 14.15 je vystřídají muži na patnáctikilometrové trati. V neděli začíná klání ve Vysočina Areně v 10.30 štafetou žen, po ní ve 12 hodin nastoupí štafeta mužů.

Závodníky a diváky čeká i jedna novinka. „Letos se světový pohár pojede na dvou tratích. Na klasické, která je speciálně projektovaná pro biatlon, a na staré světové trati, která vede mezi Modříňákem, Malými a Velkými houpačkami, polovičním esíčkem, a zpět stadion. Bude to půl na půl," prozradil Slonek.

Chybět nebude ani bohatý doprovodný program, při kterém si Novoměšťané užijí také ohňostroj. Ten v Novém Městě na Moravě nebývá tak jako jinde na Silvestra nebo na Nový rok, ale přesouvá se až do doby konání velkých lyžařských závodů.

„V sobotu večer, konkrétně v 18.30 nás čeká koncert skupiny Mňága a Žďorp na Vratislavově náměstí, v 19. 30 na něj navazuje medailový ceremoniál a ve 20 hodin pak bude doprovodný program v centru města zakončen slavnostním ohňostrojem," popsal starosta nového Města na Moravě Michal Šmarda.

„Jako každoročně, i letos předáme v rámci medailového ceremoniálu hlavní cenu vítězi mužské kategorie, zlatou lyži. Není vlastně zlatá, ale jen pozlacená a jde o repliku historické lyže," doplnil novoměstský místostarosta Stanislav Marek. Návštěvníci Vratislavova náměstí se mohou těšit také na stánky s občerstvením, které zajistí místní podnikatelé.

Běžecký závod na lyžích nesl při svém vzniku v roce 1934 název O zlatou lyži Českomoravské vysočiny. Poprvé se startovalo na Harusově kopci a po několik dalších ročníků se jak startem, tak i cílem stalo novoměstské Vratislavovo náměstí. Po něm pak prostranství před místní sokolovnou a v roce 1951 dokonce i Medlovské údolí, kde byly pro nedostatek sněhu připraveny náhradní tratě.

Závodníci museli společně se změnou místa startu absolvovat nejrůznější okruhy. Například v roce 1947 byla trať připravena z Vratislavova náměstí směrem k Rokytnu, Studnicím, Pohledecké skále, Koníkovu, Vříšti, Německému (dnes Sněžné), Krátké, Kadovu a Medlovu zpět k Rokytnu a novoměstskému náměstí. Tehdy se také jezdíval závod sdruženářů, kromě běhu na lyžích bylo nutné ještě zdolat i skokanský můstek. „Brzy jsem zjistil, že významným činitelem v závodě je mazání lyží, já jsem však znal jen svíčku, parafín a svedrupit. Ani starší bratr Cyril nic jiného neznal, teprve když byl na vojně, dostal se do lyžařského kurzu, kde získal nějaké poznatky o mazání lyží," vzpomínal v almanachu vydaném k padesátému výročí Zlaté lyže její několikanásobný vítěz Bohuslav Musil.

Starty se z centra města v roce 1972 přestěhovaly do nového lyžařského areálu, jenž byl vystavěn v lese Ochoza. Ten byl před několika lety přebudován na Vysočina Arenu, kde se kromě běžeckých závodů koná i biatlon.