Klisna Orphee des Blins, která v neděli suverénně vyhrála Velkou pardubickou, je zpátky doma ve Zhoři. Pondělní den strávila jak odpočinkem, tak nezbytným pózováním pro novináře a média z regionu. A jak říká její trenér Grzegorz Wroblewski, odměnou jí je hlavně relax a něco dobrého k snědku, například ovoce a zelenina.

Trenér se také podělil o své dojmy z dalšího úspěchu své svěřenkyně, Orphee des Blins totiž Velkou pardubickou vyhrála už loni. „Jsem šťastný. Takovýto náročný dostih se nevyhrává každý den. Některým trenérům se tak velký úspěch nepodaří za celý život, mně se to stalo dvakrát po sobě," řekl Wroblewski.

Jedenáctiletou klisnu Orphee des Blins trénuje tři roky. „To, že je výjimečná, jsem poznal už po prvním měsíci, co jsem ji trénoval. To je ostatně moje práce. Cesta k vítězství ve Velké pardubické není krátká, koně je na to třeba dlouho připravovat. Orphee des Blins v každém dostihu ukazovala, že na to má, že je opravdu hodně dobrá. Velká pardubická se stala její specialitou," doplnil trenér.

A jak dodal, kůň se prostě musí jako dobrý závodník narodit. „Je to podobně jako s atlety. Ten, kdo umí běhat a vyhrávat jako Usain Bolt, musí mít velký talent. A pak je třeba trénovat. Prací trenéra je udržet optimální formu. Musíme běhat dostihy, a buď jde postupně kůň výkonnostně nahoru, nebo ne. A pokud se dostane na vrchol, pak je třeba vyhrávat," vysvětlil Wroblewski. Předtím, než se dostala do Česka, Orphee des Blins závodila ve Francii. I tam se jí podařilo vyhrát dva důležité dostihy.

Velká událost

Z úspěchu jedenáctileté klisny ze stáje DS Pegas se radují i obyvatelé Zhoře. Richard Března, ředitel místní základní školy, Velkou pardubickou v neděli sledoval s kamarády u piva v hospodě. „Je to pro nás velká událost. Kdo to může říct, že bydlí kousek od klisny, která už dvakrát vyhrála tak prestižní dostih. Těší mě, že zvítězil právě kůň ze Zhoře," uvedl Března. Jak ale podotkl, s lidmi pohybujícími se okolo stáje, místní v kontaktu moc nejsou.

„Koně ze stáje potkáváme občas s našimi žáky při procházkách po okolí Zhoře, kdysi jsme přímo v areálu byli i na prohlídce. Občas na ulici prohodíme pár slov s trenérem, tréninkovými jezdci nebo pracovníky, kteří se o koně starají. Oni si vystačí sami, to jim ale nikdo samozřejmě nezazlívá," dodal Března.

Hodně lidí klisně fandilo doma u televize. „Na přímý přenos koukala celá naše rodina. byli jsme nalepení u televize a nic jiného v tu chvíli neexistovalo. Je to skvělé. Já jsem si dokonce Orphee pohladila, bylo to na jaře," řekla jedna z obyvatelek Zhoře, která si nepřála uvést své jméno.

ZUZANA MUSILOVÁ