Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlásenkářky. Občas s napětím sledují, zda paruka nespadne

Jihlava – Dnes se jdeme podívat do místnosti, kde o pohodovou atmosféru není nouze a kde si herci užívají péči nejen o své vlasy. Onou místností je vlásenkárna. V Horáckém divadle Jihlava práci vlásenkářky zastávají Zdena Černá a Marta Čechová.

23.4.2016
SDÍLEJ:

Vlásenkárna. Paruky, kníry, příčesky pro herce a herečky. To všechno mají ve svém království v Horáckém divadle Jihlava Zdena Černá (vpravo) a Marta Čechová (vlevo).Foto: Tomáš Kucej

Co všechno mají vlásenkářky na starosti? „Připravujeme herce na představení, takže připravujeme paruky, vyrábíme kníry, bradky, vousy a příčesy. Když jsme v divadle dopoledne, tak si na večerní představení připravíme paruky a večer se ujmeme herců. Ti se líčí většinou sami, ale když potřebují pomoct, tak se zapojíme také. Na přípravu herců máme přibližně hodinu, takže to musíme všechno stihnout. Máme proto rozpis, podle kterého k nám herci postupně přicházejí," informovala Zdena Černá.

Obě dámy se znají už delší dobu, jsou to totiž bývalé spolužačky. „Já jsem tady od devadesátého roku. Když se tenkrát rušilo kadeřnictví, tak jsem nevěděla, co budu dělat. Divadlo mě vůbec nenapadlo, ale vyšel inzerát, že hledají vlásenkářku, a tak mě sem můj známý vyloženě dotáhl za ruku, protože jsem si na to netroufala. Můžu říct, že dodnes jsem mu za to vděčná. Kdybych to nechala tenkrát na sobě, tak bych asi přemýšlela tak dlouho, až by mi to místo někdo vzal," řekla Zdena Černá.

Její kolegyně k divadlu přišla později. „Dříve jsem podnikala, ale nechala jsem toho. Potom se mi naskytla příležitost tady v divadle, takže jsem sem zavolala a už jsme byly kolegyně," dodala vlásenkářka Čechová.

Práce vlásenkářky je oproti práci kadeřnice zajímavější v tom, že vlásenkářky dělají každých šest týdnů něco nového do připravované hry. Vlásenkářky dostanou od výtvarníka návrh účesů a podle toho se společně s výtvarníkem domluví, zda bude účes z pravých vlasů, paruky či příčesku. Během šesti týdnů musí vše vlásenkářky sehnat a případně vyrobit, aby to bylo připraveno na generální zkoušky.

Paruky nevyrábí

„Paruky tady neděláme, ty kupujeme, nebo si je necháváme vyrobit. Na ně jsou specializované prodejny, a když potřebujeme paruku z vlasů, tak nám ji vyrábí jedna paní v Plzni. Učily jsme se je sice dělat, ale vyrobily jsme asi jenom jednu. Takové ty karnevalové se dají sehnat třeba za 250 korun, paruky z pravých vlasů jsou pak v řádech tisíců korun," sdělila Marta Čechová.
„Vyrábíme ale kníry a příčesy. Kníry děláme z vlasového krepu. Ostříhají se vlasy, namotají se mezi takové dva provázky a dají se vyvařit. Z toho vznikne krep, který je vousům nejvíce podobný," dodala kolegyně.

TOMÁŠ KUCEJ

Výdrž knírů závisí na zacházení. Často se stává, že se knír přetrhne, protože je připevněn na tenkém tylu. Na další hry tak většinou musí vyrábět nové.

Vlásenkářka musí být vyučenou kadeřnicí. „Ten člověk musí umět zacházet s vlasy, takže je vyučení v kadeřnictví podmínkou. Je přímo obor vlásenkářka, ale ten se neotevírá každý rok. Protože divadel není zase tolik. Vlásenkářky jsou tedy většinou vyučené kadeřnice. My jsme se na škole ještě učily práci vlásenkářek, ale teď si myslím, že se to už kadeřnice neučí," vysvětlila Marta Čechová.

Přesnost ve vteřině

Zdena Černá si pamatuje i na velmi rychlou změnu účesu. „Tenkrát jsem ještě v divadle Na Kopečku měla ve hře Manon Lescaut nasadit za 50 vteřin rokokovou paruku na dlouhé vlasy a musela jsem nasazovat i bandáž pod paruku. Tam to bylo opravdu ve vteřinách. U toho se mi stalo, že jsem si zapomněla vzít bandáž na vlasy, takže jsem ji nasadila jen tak a pak jsem pečlivě sledovala, jestli během hry nespadne. Naštěstí vydržela," vyprávěla vlásenkářka.

Občas ale paruka nevydrží. „Stává se to, ale většinou je to taková, která je přiznaná. Tedy taková, kterou herec sundavá. Jako například ve hře Médeia, kdy má Lenka Schreiberová paruku, a když jí spadne, tak se ani nic nestane," informovala kolegyně.

Obě dámy jejich práce baví a označují ji za pohodovou. Pohoda se line celou vlásenkárnou, a možná i proto je tato místnost u herců velmi oblíbená.

Autor: Redakce

23.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Robert Fulghum se svou novou knihou zavítal do Havlíčkova Brodu

Havlíčkův Brod - Americký spisovatel a bývalý pastor Robert Fulghum je opět v Čechách. S projektem LiStOVáNí ve čtvrtek zavítal také do Havlíčkova Brodu. Představil tu svou novou knihu Opravář osudů. Slavný spisovatel, který je v Čechách velmi oblíbený, se zúčastnil i Podzimního knižního veletrhu, kde měl v pátek autogramiádu.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Havlíčkův Brod – Živý svět Anny Vojtěchové se v pátek 20. října otevře návštěvníkům Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Vernisáž výstavy je součástí Podzimního knižního veletrhu. Tvorba česko-americké výtvarnice a ilustrátorky Anny Vojtěchové je totiž k vidění i tam.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení