Jako nejhorší v dosavadní historii. Tak hodnotí letošní lyžařskou sezonu většina vlekařů z Jihlavska. Skiareály v průběhu této zimy ztrestalo extrémně teplé počasí, které spíše než na lyže lákalo na kolo. Sezonu většinou vlekaři zahajovali až na konci ledna, a když už se jim podařilo na svazích vytvořit dobré podmínky, téměř nikdo jim tam nepřijel a oni byli nuceni skončit nezvykle brzy. Ztráty provozovatelů lyžařských areálů na Jihlavsku tak letos půjdou i do statisíců korun.

Například v Brtnici sezonu zahájili na konci ledna a vlek byl v provozu pouhých jedenáct dní. První dva dny na tamní svah zamířily stovky lidí, pak ale jejich zájem postupně opadal. Lyžování nadobro ukončila obleva v polovině února. Loni, kdy sníh a mráz panoval od poloviny února do začátku dubna, se v Brtnici milovníci zimních sportů mohli vyřádit ještě i na začátku března.

„Byla to katastrofa, takto mizernou sezonu nepamatuji. Bylo to srovnatelné s dobou před několika lety, kdy jsme na svahu v Brtnici neměli děla na výrobu technického sněhu a spoléhali jsme se pouze na přírodní sníh. Chybou bylo, že jsme sezonu nerozjeli už o vánočních svátcích. Lidé navíc vůbec nebyli naladěni na tu správnou zimní notu," řekl k tomu brtnický starosta Stanislav Jirků.

Jako na nejsmolnější a nejtragičtější, tak na uplynulou sezonu budou vzpomínat provozovatelé sjezdovek v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku. „Tentokrát se nám bohužel nepodařilo Luka zprovoznit o vánočních svátcích. Když už jsme na konci ledna loucký areál připravili na spuštění, na několik dní nás z provozu vyřadil silný vítr, kvůli kterému nemohla jezdit lanovka. V Lukách se lyžovalo celkem asi tři týdny," uvedla Magda Vaňková s tím, že na Křemešníku se sice odstartovalo na začátku prosince, pak provoz poté zkomplikovala porucha na vleku.

V Lukách nyní probíhají posezonní práce a areál na Křemešníku se připravuje na letní aktivity. Loni se v Lukách lyžovalo do poloviny března a na Křemešníku dokonce do poloviny dubna. „Přestože se nám nakonec podařilo vytvořit dobré podmínky, návštěvnost v Lukách byla nižší, než bychom si představovali," dodala Vaňková.

S nezájmem lyžařů se ještě výrazněji potýkali na Čeřínku, kde kvůli tomu i předčasně ukončili sezonu. Kratší, čtyřsetmetrový vlek byl v provozu asi měsíc, vlek o délce šest set metrů jezdil osmnáct dní.

„Jde o nejhorší sezonu za celou dobu, co sjezdovku na Čeřínku provozujeme, tedy za deset let. Na svahu jsme sice díky obrovskému úsilí vytvořili slušné podmínky, ale lidi to nepřilákalo. Raději vyrazili na kolo," sdělil provozovatel Vladimír Mátl a dodal, že i ve dnech, kdy počasí lyžování přálo, byla návštěvnost Čeřínku nižší než v minulých sezonách.

„Skončíme v červených číslech, odhaduji, že ztráty půjdou řádově do sta tisíců. Kvůli tomu tak nemůžeme dělat zásadnější investice v areálu. Jediným plusem bylo, že jsme díky mírné zimě ušetřili za údržbu příjezdových komunikací. Je to tak, když jste v podnikání závislí na počasí, musíte počítat se vším," zmínil Mátl.

V současné době se na Vysočině lyžuje na jediné sjezdovce, na jihlavském Šacberku. Přestože bez přerušení fungují od 20. prosince, i u nich se projevil nezájem lyžařů. „Z letošní mizerné zimy vyjdeme jako jedni z nejlepších, ale ani my nemůžeme počítat s bůhvíjakými zisky. Lidé prostě letošní zimu škrtli, návštěvnost i u nás byla nižší než v předchozích letech," vysvětlil správce Pavel Havlíček. Na Šacberku se zřejmě bude lyžovat do 23. března.

ZUZANA MUSILOVÁ