Vodu z kohoutku si stále častěji objednávají i hosté restaurace Ponte di Pietra v Pelhřimově.

„O vodu z vodovodu je velký zájem, lidé ji chtějí více než balenou," potvrdil majitel restaurace Petr Beneš. Půllitr „vodovody" je tam k mání za dvanáct korun. „ Přidáváme do ní ještě citron a led," doplnil Beneš s tím, že v podávání kohoutkové vody nevidí žádný problém.

„Sám jsem zvyklý vodu z vodovodu pít a řada lidí je na tom podobně, takže beru jako samozřejmost, že ve své restauraci to zákazníkům umožním," míní Petr Beneš.

Vodu z kohoutku si mohou objednat i hosté restaurace Hotelu Berger v Kamenici nad Lipou. Za „třetinku" s citronem a ledem tam zaplatí pět korun. Jak sdělila majitelka a provozní hotelu Eva Zedníčková, do nabídky ji zařadili před rokem a tento krok se jim osvědčil především v čase oběda.
„K obědovým meníčkům si minimum hostů dává balenou minerálku, proto možnost objednat si vodu z kohoutku za příznivou cenu uvítali s povděkem," uvedla Zedníčková.

Jak doplnila, snaží se vyjít vstříc přání zákazníka, takže na požádání „vodovodou" naředí i džus nebo vodu ochutí domácím sirupem.

Kvalita vody odpovídá předpisům

Zájem o vodu z kohoutku je i v restauraci Karamba v Humpolci. „Půllitr ochucený citronem a ledem hostům nabízíme za desetikorunu," informoval majitel Karamby Lukáš Loskot s tím, že podávání vody z vodovodu zavedli před půlrokem. Podle Zuzany Cabejškové z občanského sdružení Česko pije z vodovodu, které se snaží právě nabídku „obyčejné" vody v restauracích propagovat, pro podniky nepředstavuje podávání vody z kohoutku žádné potíže.

„Pitnou vodu musejí mít zavedenou tak jako tak. Výhodou je, že ušetří skladovací místo oproti baleným nápojům a také pomohou snížit dopad na životní prostředí, který právě voda v lahvích představuje," nastínila Cabejšková.

Ta upozornila na to, že se lidé nemusejí bát kvality vody, kterou lidé v restauracích dostanou. Konkrétní rozbory vody v jednotlivých městech na Pelhřimovsku jsou k dispozici na internetových stránkách společnosti Vodak, která spravuje vodovody a stará se i o kvalitu vody v nich. Například v Pelhřimově a Humpolci všechny uvedené parametry pitné vody odpovídají předpisům.

Z údajů o tvrdosti pak v obou městech vychází voda měkká, kterou není potřeba ochuzovat o vápník a hořčík používáním domácích filtrů.