Od dubna platí nová vyhláška upravující jízdu malých rekreačních plavidel na vodních tocích a plochách. To se týká také řidičů motorových člunů, vodních skútrů či motorových prken na dalešické přehradě. Sjíždí se tam doslova z celé republiky a často nedodržují stanovenou vzdálenost od břehů, ohrožují plavce i veřejnou dopravu na lodi Horácko.

„Letos jsme museli řešit již jedenáct přestupků na vodních skútrech. Jeden z nich dokonce skončil zraněním plavce," řekl Vladimír Doležal z obvodního oddělení Policie ČR v Hrotovicích.

Nová vyhláška umožňuje motorovým člunům jezdit po dalešické přehradě v takzvaném skluzu. Povolena jsou nově rovněž motorová prkna a motorové vodní skútry.

Řidiči nerespektující pravidla ohrožují také cestující na lodi Horácko. „Už se nám to stalo, že proletí kolem nás a vylili cestujícím kávu. Naštěstí to neskončilo v klíně, takže se dotyčný neopařil," popsal provozovatel lodní dopravy Milan Jahoda.

Hladina přehrady kolísá kvůli přečerpávací elektrárně i o dva a půl metru, takže přistávací molo je ukotvené volně pouze na táhlech. Když se loď kvůli vlně zhoupne v okamžiku, kdy posádka uvazuje při přistání loď, může podle Jahody velmi snadno dojít k úrazu.

Podle něj dodržuje pravidla na přehradě jen malé procento řidičů malých plavidel. Povolení jízdy ve skluzu vidí jako problém. „Na silnici je povolená maximální rychlost. Ale na přehradě si mohou dělat, co chtějí. Mohou jet ve skluzu padesát metrů od břehu a padesát metrů od nás. Ani jednoho jsem neviděl, že by to dodržoval," zlobí se Jahoda.

Skluz: Ano, či ne?

Vyhláška by se podle něj měla změnit a jízdu ve skluzu opět zakázat. „Není třeba měnit zákon, ale dodržovat současný. Je to stejné jako na silnici, pokud budou všichni dodržovat pravidla plavebního provozu, neměly by být žádné problémy," oponuje mu Zbyněk Vařeka ze Státní plavební správy v Přerově.

Policisté kontrolují provoz na přehradě podle možností, většinou o víkendech. „Nechceme lidem kazit dovolenou, většinou dostanou pokutu 200 korun a vysvětlíme jim pravidla. Pokud se přestupky opakují, mohou pokuty dosáhnout až 5 000 korun," uvedl Doležal.

Státní plavební správa může uložit až stotisícovou pokutu, řidičům je možné i odebrat průkaz vůdce malého plavidla.