Nároky v restitucích na Jihlavsku uplatňují na Státním pozemkovém fondu (SPÚ) především farnosti na Jihlavsku. Jednou z nich je také batelovská farnost, která čeká na vydání polností. Ty tvoří největší část nemovitého majetku, o který si zažádala. Řízení o navrácení běží, na výsledek se čeká.

Uběhl přitom už rok od doby, kdy uplynula lhůta pro podávání žádostí o navrácení majetku. „Ohledně toho, jak to vypadá s navrácením majetku v restitucích, toho moc nevím. Měl to na starosti pan děkan, který nedávno zemřel," poznamenal batelovský farář Roman Strossa.

Podle něj zatím dostala Římskokatolická farnost v Batelově zpátky les u Dolní Cerekve. „Je to kousek lesa o necelých třech stech metrech čtverečních. To je zatím vše," uvedl farář Strossa.

V podané výzvě žádala farnost o rozsáhlé pozemky u Batelova. „V tomto případě jde především o polnosti," dodal Strossa s tím, že pokud se jim majetek vrátí, tak nějakou představu o jeho využití mají. „O tom ale nemá smysl spekulovat, dokud nebude řízení u konce a my budeme znát závěry," utnul debatu ohledně případného využití navráceného majetku farář Strossa.

Na Jihlavsku se už v průběhu první poloviny loňského roku dočkala Královská kanonie premonstrátů v Praze na Strahově. Například v lokalitě Reindlerův dvůr u Jihlavy dostali premonstráti zpět asi 60 hektarů orné půdy a další zchátralé půdy. Lesy potom dostali zpět na příklad v Popicích u Jihlavy.

Hotova třetina

Podle nejnovějších údajů ze SPÚ byly schváleny žádosti farnostem v Branišově u Jihlavy nebo v Polné. Na rozhodnutí kromě Batelova čekají ještě v Kamenici u Jihlavy. Jednání o vrácení majetku stále ještě nezačalo například v Třešti nebo v Brtnici.

Podle mluvčí SPÚ Moniky Machtové je vyřízena zhruba třetina žádostí o navrácení. Lhůta pro podání žádostí skončila už před rokem, na jejich vyřízení mají úřady podle zákona šest měsíců. Nápor žádostí ovšem způsobil zpoždění, proto se předpokládá, že se majetková vyrovnání potáhnou ještě několik let. „Odhadovat jakýkoli termín by bylo nezodpovědné," uvedla před časem Machtová.

Informace o podaných výzvách a dohodách jsou pro zájemce pravidelně aktualizované na stránkách SPÚ. Poslední úprava v dokumentu proběhla před pár dny, 19. ledna.