Většina obyvatel Pelhřimovska se ale nakazit nenechala. Strach z teroristů nemá ani Jiří Hájek, který společně s kamarády jezdí každoročně alespoň na několik týdnů 
do zahraničí. „Útoků se nebojím. Navíc si myslím, že teroristické útoky jsou dělané různě po Evropě i proto, aby tam lidé nejezdili. A cestovat budu už proto, abych nešel teroristům na ruku," nechal se slyšet Hájek.

Například podle Aleny Svobodové, vedoucí pelhřimovské pobočky cestovní agentury Invia, se Pelhřimovští nebojí ani cest do Turecka. „Nad Tureckem visel otazník celoročně, i když k tomu ještě nebyla příčina. Lidé k věci ale přistupovali rozumně. Do Turecka létali, aniž bychom jim to nějak zvlášť nabízeli. A zájezdy 
do této destinace za jiné neměnili," uvedla Svobodová.

Podle Dany Tržilové z cestovní kanceláře Ikária se zájezdy do Turecka letos v Pel᠆hřimově moc neprodávaly, obecně o ně ale zájem je.

Události ve světě podle Tržilové mají vliv spíše na to, s jakým předstihem zákazníci dovolenou objednávají. „Komplexně se dá říct, že si lidé v souvislosti s útoky hlavně nekupují dovolenou moc dopředu, tento rok nebyl velký zájem o takzvané first-minuty," řekla Tržilová.

Letos se navíc opět obnovil zájem o resorty, jimž se mnozí v loňském roce vyhýbali v souvislosti s uprchlickou krizí. „Nejvíce prodávanou destinací, kam se dostanete letecky, je letos Řecko, zejména ostrovy Kréta, Rhodos a Zakynthos. Pak 
se jezdí hodně také do Bulharska nebo Španělska, 
na Mallorcu, Minorku nebo Kanárské ostrovy," vyjmenovala Svobodová.

Pelhřimovští si pro svou letní dovolenou vybírali 
i poměrně netypické destinace. „Hodně vyprodané je letos Maďarsko. Ono je sice známé hlavně díky termálním lázním, ale u těchto lázní jsou často atrakce 
a akvaparky pro děti, takže pro rodiny s dětmi je to ideální," poznamenala Tržilová.

Podle ní teď také paradoxně bují turistický ruch 
na tureckém Severním Kypru. „Staví se tam nové hotely, je tam nádherná příroda 
a zatím jsou tam i nízké ceny. Tak levně jako teď už se tam nikdy nepodíváte," naznačila zaměstnankyně cestovní kanceláře Ikária.

Tradičně se na vrcholu oblíbených resortů drží Itálie 
a Chorvatsko. To je ale podle zaměstnanců cestovních kanceláří letos extrémně předražené.

„Chorvatsko zdražuje rok od roku, ať už se něco děje, nebo ne. Nemyslím, že by hřešili vyloženě na teroristické útoky, které se Chorvatska nedotkly, spíš hřeší na to, že se tam prostě každoročně hodně jezdí. A ačkoli je Chorvatsko oblíbené hlavně proto, že se tam dá dojet autem, letos vyjde levněji dokonce letecky," vysvětlila Tržilová.

Co se týká Francie, situace se podle pracovníků cestovních kanceláří těžko posuzuje. „Do Francie se jezdí hlavně na poznávací zájezdy, ne v létě k moři. Přes léto 
je totiž dost drahá, takže se nikdy moc neprodávala. Možná se zájem lehce snížil, ale určitě se nezastavil," 
vysvětlila Alena Svobodová.

Podle Tržilové se ale zájezdy do Francie v současné době určitě ruší a turisté by se tam měli vydávat pouze na vlastní nebezpečí. Cestovatel Hájek se právě tam chystá, i když ne zrovna do centra pevninské Francie. „Letos jedeme na Korsiku. Budeme se pohybovat hlavně po horách, tam můžeme narazit maximálně na nějakou splašenou kozu," 
s úsměvem uvedl Hájek. 
I on ale přiznává, že kupříkladu do centra Paříže či jiných větších francouzských měst by se mu v této době nechtělo. „Asi bych nejel ani do států severní Afriky," připouští Hájek.

Podle Tržilové je ale zrovna severní Afrika letos také oblíbená. „Pokud naši zákazníci zvažují výměnu svého zájezdu do Turecka, volí kromě Bulharska právě Tunisko nebo Egypt," řekla Tržilová.
Jak uvedla Svobodová, lidé by se měli rozhodovat zejména pocitově a nenechat si do výběru dovolené mluvit.

Karolína Hovorková