Vedle vlka stojí velké peníze také vydra říční a bobr evropský, po šesti letech se do statistik dostal i kormorán velký. „Kormorán není v tuto chvíli chráněn, tři žádosti jsou z krátkého období, kdy byl nesoulad mezi vyhláškou a zákonem,“ vysvětil náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) a dodal: „Nyní už u kormoránů není nárok na odškodné, ačkoliv když přilétne, máte po rybníku.“

Přírodní koupaliště Malvíny Třešť.
Třešť dá stovky tisíc fotbalistům. Investuje také do koupaliště

Celkem loni Kraj Vysočina obdržel devětaosmdesát žádostí a jejich autorům přeposlal téměř tři miliony ze státní kasy. To je zhruba o půl milionu více než loni a nejvíce od roku 2014.

Nejvíce škodila vydra říční, čtyřiaosmdesát žádostí je rekordních od roku 2003, kdy hejtmanství náhrady škod eviduje. Letos vyšlo její působení na více než dva miliony osm set tisíc, nejčastěji jde o škody na rybách. Hejtmanství už dříve doporučilo rozvěsit lidské vlasy, ovčí vlnu nebo trus predátorů okolo rybníka. Pomáhá prý i nabídnout vydře alternativní kořist.

Náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS).
Půjčil si dva miliony a nevrátil je. Náměstek Laštovička čelí trestnímu oznámení

Škody způsobené kormoránem chtěli nahradit tři lidé, jedna žádost se pak týkala vlka a rovněž jedna bobra evropského. „Bobr pokácel stromy a zaplavila se louka, ze které zemědělec potřeboval seno. Tím, že seno neměl, mu vznikla škoda devět tisíc,“ popsal kuriózní příhodu náměstek hejtmana Pavel Franěk (ANO).

Škoda způsobené zvláště chráněnými živočichy za rok 2019

-vydra říční 2 812 352 korun
-kormorán velký 146 973 korun
-bobr evropský 9 000 korun
-vlk 15 000 korun
Zdroj: Kraj Vysočina