Město si od vyhlídky slibuje zatraktivnění lokality, zvýšení turistického ruchu a z toho plynoucí zisk. Zatím poslední návrh rozhledny pochází od architekta Martina Fraňka. Památkáři jej předběžně vyhodnotili jako možný.

Nápad s rozhlednou poutá pozornost veřejnosti, jak potvrzuje rozsáhlá diskuze na zmíněných stránkách. Z veřejných komentářů, jejichž počet už přesáhl dvacítku, jsou dvě třetiny proti. „Předem bych chtěl napsat, že si velmi vážím dosavadního přístupu města Humpolce k památkám, zvláště k hradu Orlík. Nedomnívám se však, že vybudování nebo spíše přestavba věže na rozhlednu je šťastným krokem. Obávám se, že nedojde ke kýženému zatraktivnění prohlídky hradu a zvýšení návštěvnosti, ale spíše k odrazení návštěvníků, kteří hledají romantickou zříceninu a ne industriální konstrukci," napsal ve svém komentáři Tomáš Klener, dobrovolný pracovník na hradě a člen správní rady společnosti Castrum, jež si klade za cíl péči o památkové dědictví, jeho údržbu a zpřístupňování veřejnosti.

Ředitel Castrumu a hradní kastelán Pavel Koubek nemá jednoznačný názor. „Já sám nemohu říci, zda jsem pro, či proti. Musím říci, že v této podobě je to moc velký zásah do vzhledu věže. Kdyby byla věž větší, mohli bychom udělat schodiště uvnitř, ale takto je jediná možnost dát schodiště ven okolo věže, což dá věži moderní ráz. Ale zase na druhou stranu by vyhlídková věž přilákala větší množství návštěvníků. Opravdu nevím k čemu se přiklonit," vysvětlil svůj postoj kastelán.

Starostovi Humpolce Jiřímu Kučerovi se projekt líbí. „Sám jsem nahoře byl a mohu potvrdit, že je odtud nádherný výhled. Orlík byl strážný hrad a na věž se chodilo. Byla by škoda, aby o to lidé přišli," mínil starosta.

Anketa, v níž mohou zájemci hlasovat kromě webového portálu Váš názor také prostřednictvím anketních lístků v humpoleckém infocentru, potrvá do 17. listopadu. Na zasedání zastupitelstva 20. listopadu se pak bude rozhodovat o zařazení projektu rozhledny do rozpočtu.

Dominika Dufková, Michaela Blehová