Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhnounek (ČSSD) v uplynulých dnech spolu s generálním ředitelem hasičů Drahoslavem Rybou a republikovým starostou dobrovolných hasičů Janem Slámečkou Zakarpatskou oblast navštívil. Tamním hasičům předali profesionální hasičské vybavení - nové motorové pily, elektrocentrály a ochranné přilby.

Zároveň si prohlédli letos realizované investiční projekty. Mezi ně patří nová okna v ambulanci a stacionáři v obci Porošovo, v obci Minaj má ambulance nová okna a zateplenou fasádu. Také se podařilo přistavět mateřskou a základní školu Chust.

Věcný dar v podobě stanů, spacích pytlů, karimatek nebo trekingových holí přivezla česká návštěva i do Školy bezpečnosti, která funguje pod Mukačevskou specializovanou školou. „Škola byla založena za účelem popularizace zdravého a aktivního způsobu života mezi dětmi a mládeží, pro zlepšení stupně praktické přípravy na extrémní situace, pro školení související s reakcí na mimořádné události, profesní orientaci a popularizaci povolání záchranáře,“ vyjmenovala mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová.

Meziregionální spolupráce je zároveň oficiální částí spolupráce Ukrajiny a České republiky. Kraj Vysočina již na dvě stovky projektů uvolnil přes šedesát milionů korun. Prostřednictvím fondu ViZa se vždy stejnou částkou podílí Vysočina a Zakarpatí. Podle hejtmana se již podařilo navázat profesní i osobní vztahy. „Za dvanáct let se partnerství Vysočiny a Zakarpatí podařilo rozšířit na úrovně měst, sociálních zařízení, oblast kultury a v neposlední mezi hasiče a policii,“ zhodnotil Běhounek.

Partnery si v Zakarpatí našla i města na Vysočině. Jihlava spolupracuje s Užhorodem, Pelhřimov s Mukačevem, partnerství se již rozšířilo i na Třebíč s Rachivem, Ždár nad Sázavou s Chustem, Nové Město na Moravě s Mižhirjou a Chotěboř s Tjačivem. „O partnerství vyjednávají i další města, Telč s Poljanou a Humpolec s městem Berehove,“ dodala mluvčí.