Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava připomíná, jak jsme dříve žili

Žďár nad Sázavou - Průkaz člena pionýrské organizace, gumovou koupací čepici, gramofonové desky, šaty z tesilu, kazetový přehrávač a další vymoženosti z let před rokem 1989 stejně jako momentky ze života Žďáranů najdou návštěvníci Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou v jeho výstavních sálech. Expozice nazvaná Takoví jsme byli je připomínkou časů nedávno minulých.

6.5.2016
SDÍLEJ:

Výstava Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou připomíná například i gumové koupací čepice, které bývaly na táborech při koupání jasným rozpoznávacím znamením jednotlivých oddílů. Všechny děti v oddíle měly čepici stejné barvy. Foto: Deník/Libor Plíhal

„Výstava je především o nás, obyvatelích Žďáru nad Sázavou, o tom, jací jsme byli v období od srpna 1968 až do listopadu 1989," uvedl historik Miloslav Lopaur.

Zmíněné období má dodnes pamětníků více než dost. Proto si také na výstavě může to „své" najít téměř každý. „Uvidí se tam snad všechny generace," potvrdil historik.

Expozici dominuje úctyhodné množství fotografií. „Využili jsme toho, že nám před dvěma lety daroval Žďas velkou sbírku fotek, které vznikly činností fotokroužku při tehdejším Jednotném klubu pracujících. To velice obohatilo naši sbírku," vysvětlil Miloslav Lopaur.

Unikátnost vystavených snímků spočívá v tom, že se tehdejší fotografičtí nadšenci nezaměřili pouze na oficiality, ale podařilo se jim zachytit momentky z každodenního života místních obyvatel. „Návštěvníci si mohou povšimnout například fotografií z prvomájových manifestací, na nichž jsou lidé zachyceni z poněkud jiného pohledu. Třeba jak se znuděně opírají o zeď," pousmál se Miloslav Lopaur.

„A spatří taky nadšené cvičence na spartakiádě, dědouška sedícího na náměstí nebo děti bavící se na ulici. Nechybí ani fotografie z poutí, masopustů a z dalších epizod běžného života," doplnila další zaměstnankyně muzea Kamila Dvořáková, která také obohatila výstavu mnohými exponáty ze své vlastní sbírky.

Některé záběry překvapily i samotné tvůrce expozice, kteří Žďár před rokem 1989 osobně znali. „Člověk už mnohé detaily úplně zapomněl. Na fotografiích jsou zachyceny například Bubákovy koule, což byla plastika umístěná před dnešním Elektro expertem, tehdy to byla odborová rada. Pár let tam byly usazeny na zídce velké keramické koule nafialovělé barvy, měly to být původně snad nějaké borůvky. Lidé je pojmenovaly po bývalém předsedovi národního výboru. Časem se keramika začala drobit, tak byly Bubákovy koule odstraněny," uvedl perličku ze života města Miloslav Lopaur.

Čtyři stovky fotografií, na nichž se mnozí Žďárané mohou dokonce i poznat, jsou doplněny také mnohými dobovými unikáty.

„Lidé si připomenou to, co mívali běžně doma. Mezi exponáty je například gumová koupací čepice, rukodělné výrobky ze dřeva i textilu, hračky, ale také třeba také špony ze Žďasu a trocha slévačského písku," informovala Kamila Dvořáková.

Další zajímavostí, kterou by neměli návštěvníci muzea přehlédnout, je model návrhu urbanistické studie Žďáru nad Sázavou tak, jak si jej představovali architekti v padesátých letech minulého století. „Lidé město na modelu nepoznávají, je poněkud jiné, než ho nyní známe. Bohužel není model úplný, časem se z něj některé věci poztrácely, ale i tak jde o velmi zajímavou věc," sdělil historik.

Některé z exponátů dokážou vykouzlit návštěvníkům úsměvy na tváře. „Chtěli jsme, aby se lidé na výstavě i zasmáli," podotkla Kamila Dvořáková.

Kromě samotného Žďáru ale výstava připomene také Jihlavu. „Neměli jsme žádné fotografie z interiérů obchodů. Proto jsme využili záběrů, které byly nafoceny v jihlavském Prioru. Skvěle dokumentují, jak tenkrát obchody vypadaly a jaké spotřební zboží se v nich prodávalo," vysvětlil Miloslav Lopaur.

Výstava bude otevřena až do 26. června. Kromě toho, že by její autoři chtěli lidem připomenout léta od roku 1968 do listopadu 1989, mají v úmyslu návštěvníky také motivovat k tomu, aby fotografie ze svých sbírek poskytli muzeu.

„Budeme rádi, když nám přinesou na naskenování fotografie z té doby. Sbíráme záběry ze škol, sportovních a společenských akcí, z rekreací i z pracovišť a obchodů. Třeba se nám tak podaří uspořádat další, ještě mnohem podrobnější výstavu," potvrdil Lopaur.

Autor: Helena Zelená Křížová

6.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení