Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavba chodníků? I to stojí statisíce

Vysočina – Vedle běžných výdajů na chod měst musejí radnice pětice největších sídel na Vysočině myslet také na investiční výdaje.

1.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Mezi nimi je nejčastěji výstavba nových silnic či chodníků, ale třeba také výkupy pozemků.

„Mezi významné kapitálové akce patří například dokončení průmyslové zóny Skrýšov, další investice se týká lokality Polní Dvůr, kde bude provedena základní technická vybavenost pro výstavbu bytových a rodinných domů," přiblížila mluvčí pelhřimovského městského úřadu Alexandra Knapová.

Nemalé peníze letos Pelhřimov plánuje vydat na rekonstrukce ulic Sdružená a Lesní, práce tam mají začít 1. dubna a ulice budou zcela uzavřeny. „Oprava se dotkne většího počtu lidí, proto je prosíme o trpělivost při provádění stavebních prací," dodal Josef Koňák, vedoucí investičního odboru městského úřadu.

„Mezi investičními akcemi ve Žďáře nad Sázavou je například příprava stavebních parcel v lokalitě Klafar, rekonstrukce ulice Smetanova, vybudování nové cyklotrasy do Nového Veselí, dokončení pěších tras a parkoviště u zámku," vyjmenoval letošní nejvýznamnější plány starosta města Zdeněk Navrátil (Žďár – živé město).

Něco se prodraží

Radnice už teď ví, že dokončení přestavby a rozšíření parkoviště u zámku a tras pro pěší bude dražší, než se počítalo. Původně akce měla stát 8,9 milionu korun bez DPH, ale kvůli nestabilnímu podloží parkoviště vedle Bránského rybníka, které bylo třeba zpevnit, se stavba prodraží o dva a čtvrt milionu korun.

Na vybudování inženýrských sítí v dalších budoucích ulicích Klafaru je počítáno s dvaceti miliony. „Tyto výdaje by se nám měly vrátit prodejem parcel, s nímž bychom rádi začali na podzim příštího roku," řekl starosta.

Dva miliony korun jsou v návrhu rozpočtu určeny na úpravu křižovatky Chelčického – Jihlavská. „Řešení této křižovatky bude ve spolupráci s krajem, takže v této chvíli není jisté, zda k realizaci dojde už příští, anebo až přespříští rok," upozornil žďárský místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

Havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS) k letošním plánovaným investičním akcím uvedl, že na ně půjde více než devadesát milionu korun. „Podstatná část se bude týkat komunikací, přičemž ta největší a nejvýraznější je rozhodně rekonstrukce silnic v místní části Vysočany, a to za více než dvacet tři miliony korun," řekl Tecl.

Významným počinem bude v Havlíčkově Brodě oprava mostu a přilehlé křižovatky u hotelu Slunce. „Jde o nejrušnější světelnou křižovatku ve městě. V rámci rekonstrukce tam nově vzniknou dva odbočovací pruhy, které umožní rychlejší průjezd křižovatkou," řekl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09). Kromě města se na stavbě bude podílet i Kraj Vysočina a Ředitelství silnic a dálnic.

Městský úřad v Třebíči by letos chtěl vložit peníze například do třinácti parcel v jihovýchodní části lokality 
Na Kopcích. „Částku víme, nicméně bych ji nerad zveřejňoval, protože připravovaný rozpočet a jeho části jsou stále ve fázi návrhu," podotkl třebíčský starosta Pavel Janata (KDU-ČSL).

I další z největších letošních investic Třebíče se bude týkat přípravy pozemků pro výstavbu. Ve směru k místní části Pocoucov by vedení radnice rádo vykoupilo parcely pro novou průmyslovou zónu. „Už to si vyžádá značné finanční prostředky a dalším výdajem určitě bude zasíťování této plochy," řekl Janata. Dodal, že není zcela jisté, zda se vše stihne už letos, jak si to radnice představuje.

Hlavně kanalizace

Kanalizace. To je objemově největší investice Jihlavy pro letošní rok. Na různé investiční akce město vyčlenilo celkem téměř tři sta milionů korun, na kanalizace a čištění odpadních vod půjde přibližně třetina, tedy zhruba devadesát milionů korun. Počítá se s dobudováním kanalizací a čistíren odpadních vod v městských částech Henčov, Heroltice a Zborná.

„Opravy chodníků v tomto rozpočtu zahrnuty jsou, i když ne v takové míře, v jaké bych si přál. Vidím disproporci mezi opravou chodníků a budováním cyklostezek a musím tedy konstatovat, že nejsme v Dánsku, a pěší provoz u nás bude vždy převažovat nad cyklistickým," vyjádřil se ke struktuře výdajů města zastupitel Pavel Šlechtický (KSČM). Na to reagoval náměstek primátora pro dopravu Jaroslav Vymazal (ODS). „Je to na písemné vyjádření zdejších zaměstnavatelů, kteří řeší problematiku toho, že zde chybí chodníky a cyklostezka," zněla Vymazalova obhajoba plánované výstavby několik kilometrů dlouhé cyklostezky z centra města do průmyslové zóny v Pávově. „Navíc je na to dotace pětaosmdesát procent, město se tedy bude podílet pouze patnácti procenty," doplnil.

Metropole Vysočiny také hodlá zatraktivnit jihlavské letiště. Na jeho modernizaci, která má spočívat především ve vybudování zpevněné vzletové a přistávací dráhy je v rozpočtu vyčleněno 42 milionů korun. Po modernizaci už dlouho dobu volají třeba významné jihlavské firmy.

Letos by se mělo uskutečnit také několik roků plánované zatrolejování ulice Vrchlického od krajského policejního ředitelství až do Horního Kosova. Díky tomu by pak danou trasu měly dopravně obsluhovat trolejbusy. Na zatrolejování padne kolem patnácti milionů korun. Pokud ale bude žádost o dotaci na akci úspěšná, město vynaloží mnohem nižší částku.

Toto pondělí by měli zastupitelé Jihlavy rozhodovat ještě o doplnění rozpočtu o další investice v úhrnné částce pětapadesát milionů korun. Patnáct milionů korun z toho má například padnout na opravu vybraných budov základních škol či jejich modernizaci, jde o třeba o školy v Křížové, Rošického či Seifertově ulici. Peníze by měly jít i na výkup pozemků, po nichž mají vést dvě nové komunikace k budovanému dopravnímu terminálu u městského nádraží.

Jihlava letos počítá s celkovými výdaji přes 1,1 miliardy korun. V tom jsou ovšem vedle kapitálových výdajů zahrnuté i běžné výdaje na standardní fungování města.

Autor: Redakce

1.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení