VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtah svatebčany na obřad dopraví pouze v Humpolci

Pelhřimovsko – Obřadní síň na pelhřimovské radni-ci pro svatebčany s určitým pohybovým omezením uzpůsobena není.

2.6.2016
SDÍLEJ:

Bezbariérový vstup do obřadní síně mají svatebčané v Pacově, Humpolci a Kamenici nad Lipou. Na Městském úřadu v Pelhřimově, kde je obřadní síň, výtah vybudovat nesmějí. Foto: Vladimír Šťastný

Jednoduše řečeno, již zmíněné místo, určené především pro svatební obřady v Pelhřimově, není bezba-riérové. „Pokud by se svatební obřad konal v obřadní síni pelhřimovské radnice 
a jeden z novomanželů či svatebčanů by byl tělesně postižený, vznese požada-vek na pomoc při vstupu 
do radnice a vždy mu bude vyhověno," sdělila případ-
né řešení mluvčí pelhřimovské radnice Alexandra Knapová.

Jelikož budova městského úřadu sídlí na tamním Masarykově náměstí, které se nachází v historickém centru města, bezbariérový přístup by zde ani vybudovat nemohli. „Památkáři by stavbu výtahu na radnici neumožnili," vysvětlila mluvčí Knapová.

Mezi hojně využívaná místa k uzavření manželství ve městě patří i například kostel svatého Víta nebo zámek pánů z Říčan, jež také nejsou bezbariérově zařízená, ale v případě potřeby se ke vstupu do budovy mo-hou použít takzvané ližiny.

Podle Alexandry Knapové ale jednoznačně vedou místa mimo radnici. „S tím souvisí i bezbariérovost jednotlivých míst," řekla mluvčí. Dodala také, že požadavek na pomoc při vstupu do radnice zatím nezaznamenali. „Měli jsme tu pouze jeden případ, kdy byl mezi svatebčany host s tělesným postižením. Nako-nec tuto situaci vyřešili po svém a dotyčnému pomohli," zmínila konkrétní případ Knapová.
Ani nově zrekonstruovaná pelhřimovská kaple svatého Kříže, která se stává oblíbeným místem, kde zamilované páry uzavírají sňatek, není bezbariérová.

„Hlavní vstup je tvořen ze schodů. Nicméně je tu další možnost, jak se do kaple dostat, a to od sportovního hřiště, kdy je následně při vstupu do kaple podstatně méně schodů než při vstu-pu hlavním vchodem," popsala mluvčí radnice druhou možnost vstupu do Kalvárie.

Naopak svatebčané či novomanželé s tělesným postižením se bez problémů dostanou do humpolecké obřadní síně, která sídlí 
v tamním městském úřadu.

Zmíněný úřad v Humpol-ci je bezbariérový. „Výtah, kterým je vybavena humpolecká radnice, vede přímo až do obřadní síně, takže pokud je některý ze svatebčanů na vozíčku nebo jde 
o berlích, tak má možnost využít právě tento výtah," informovala Jana Vránová 
z Odboru vnitřních věcí Městského úřadu Humpolec.
Dodala také, že humpolecký městský úřad je navíc vybaven sociálním zařízením pro vozíčkáře a lidi 
s tělesným postižením.

Vránová také prozradila, že o to, zda mají na tamním úřadu bezbariérový přístup, se jeden z novomanželských párů kdysi zajímal. „Jednou se u nás novomanželé informovali, zda se do obřadní síně na úřadu dostanou bez problémů a bez bariér, jelikož jeden z jejich svatebních hostů chodil o berlích. Nakonec ale ani nevím, jak to dopadlo a zda výtah opravdu využili," popsala zkušenost s využitím bezbariérového přístupu Jana Vránová.

Zda se do obřadní síně 
v případě potřeby bez problému dostanou i lidé s pohybovým omezením, nemusí například vůbec řešit 
v Pacově. Tamní obřadní síň, jež je umístěna v zámku, se totiž nachází v přízemí. „Lidé, kteří potřebují, se tak dostanou od auta až do síně bez komplikací a překážek. Parkoviště je s obřadní síní 
v jedné rovině," uvedla Dana Dušková z pacovského městského úřadu.

I v Kamenici nad Lipou mají místnost pro konání svatebních obřadů na zámku. „Obřadní síň máme 
v Kamenici bezbariérovou. Pokud má někdo svatbu 
v zámecké zahradě, což je hodně časté, tak tam je vstup po schodech pro vozíčky vyřešen kolejnicemi," řekla Šárka Kubů z kamenického oddělení matriky.

Autor: Denisa Šimanová

2.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení