VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vyčištění rybníka zaplatí obec přes 10 milionů korun

Nová Ves u Nového Města na Moravě - Na nejméně deset milionů korun vyjde Novou Ves odbahnění obecního rybníku. Na vině je ekologická zátěž, kterou způsobila dávno zaniklá strojní traktorová stanice.

16.5.2016
SDÍLEJ:

Na první pohled krásná a čistá vodní hladina rybníka v Nové Vsi u Nového Města na Moravě skrývá děsivé tajemství. Ve vodě se totiž nachází velké množství ropných produktů a těžkých kovů. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Chtěli jsme nechat rybník odbahnit, takže jsme nejprve poslali vzorky k analýze. A byly zjištěny vysoké hodnoty ropných produktů, které mnohonásobně překračují povolené limity. Navíc bylo nalezeno i velké množství zinku, kadmia a dalších těžkých kovů," řekla starostka Nové Vsi Helena Tučková.

Ekologickou zátěž, jež trápí místní, má na svědomí někdejší strojní traktorová stanice, která kdysi stávala v sousedství obecního rybníku. „Ta zanikla někdy v 80. letech minulého století a neexistuje žádný právní nástupce. Takže viník v podstatě neexistuje," doplnila Tučková.

S plánovaným odbahněním vodní plochy bude muset obec ještě nějakou dobu počkat. „Nyní musíme zase nechat odebrat a zpracovat další vzorky, aby bylo jasné, kam se co bude odkládat. Musíme zjistit, kde přesně se který těžký kov nachází a v jakém množství, a teprve poté bude určeno, jak se bude likvidovat. Každý těžký kov je likvidován jiným způsobem a musí se vozit na různé skládky. Vzorkování nás bude stát asi 700 tisíc korun," sdělila starostka Tučková.

Nebezpečný odpad musí obec nechat odklidit na vlastní náklady. „Budeme žádat o dotaci, protože na likvidaci ekologické zátěže bude zapotřebí spousta peněz. Podle předběžných propočtů to vychází na deset milionů korun, a to jen tehdy, když se bláto pove- ze na jednu skládku. Ale v rybníku jsou kromě ropy i těžké kovy, které musí být skládkovány zvlášť, takže to bude zřejmě daleko dražší," posteskla si starostka.

Malá obec na Novoměstsku si odbahnění rybníku bez finanční výpomoci nemůže dovolit. Práci bude muset navíc provést specializovaná firma. „Ti, kteří podobnou činnost běžně provádí, do toho jít nechtějí. A specializovaných firem v republice moc není, bude problém nějakou sehnat," uvedla Tučková.

Obec začíná hledat dotační výzvy, které by bylo možné pro komplikované odbahnění vodní plochy použít. Přestože byly výsledky odběrů vzorků vody alarmující, rybník vypadá na první pohled až překvapivě čistě. „Dokonce tam plavou i ryby," pousmála se starostka.

Podobné problémy řeší i další tři sídla na Vysočině. V Havlíčkově Brodě jde o Cihlářský potok, který se nachází v blízkosti bývalé skládky odpadu. A také o lokalitu Zetor, kam stejnojmenný podnik ukládal kaly.

Kaliště u Humpolce se pro změnu potýkají se skládkou odpadů navezenou pravděpodobně z bývalých humpoleckých strojíren. „Jednu studnu už museli odstavit, mají tam těžké kovy," řekl starosta Kališť Pavel Kutiš.

Poslední z čtveřice postižených je Dlouhá Ves, kde musí být prověřena bývalá skládka galvanizačních kalů.

Autor: Helena Zelená Křížová

16.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení