V zasedacím sále místního územního odboru Policie České republiky se minulý týden konal program v rámci prevence kriminality.

Nevšedně strávené dopoledne mělo školáky odradit od případného páchání trestné činnosti. „Jednalo se o preventivní akci určenou pro žáky sedmých a osmých ročníků základních škol. Školáci měli možnost vyslechnout si životní příběhy odsouzených žen a poučit se tak z jejich chyb," popsala akci policejní mluvčí Jana Kroutilová.

V rámci celého programu promluvily i tři odsouzené, které si svůj trest odpykávají v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou, která je řazena do kategorie věznic s ostrahou. „Odsouzené ženy už svoji minulost změnit nemohou. Děti, na které je prevence zaměřena svou budoucnost ovlivnit mohou," řekla Kroutilová.
Pro školáky si ženy připravily i doprovodný program. „Životní osudy, které odsouzené ženy vyprávěly, byly proložené hudebními vstupy. Ve věznici totiž vznikla hudební skupina s názvem Katr-band, která je složena ze šesti odsouzených žen a jedné vychovatelky, která je doprovází na basovou kytaru," přiblížila Kroutilová.

Žáci si tak během dopoledne poslechli osud ženy, která zavinila dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé nebo příběhy jejích dvou spoluvězeňkyň, které za mříže dostaly drogy. „Začíná to záškoláctvím, marihuanou a končí kriminálem," zakončila své vyprávění jedna z odsouzených žen.

Součástí besedy bylo i vyprávění zaměstnanců o chodu věznice, režimu, který tu panuje, nebo názorná ukázka nasazování pout. Odsouzené dětem ukázaly i oblečení, které ve věznici musí nosit. Na závěr přibližně dvouhodinového programu se školáci mohli trestankyň zeptat na vše, co je zajímalo a položit jim všetečné otázky.

Dotazů bylo poměrně hodně a mladí posluchači vydrželi udržet pozornost až do konce. „Z jejich otázek jednoznačně vyplynulo, že se jim akce líbila a byl to pro ně intenzivní zážitek. Pro preventivní působení je zejména u mládeže vždy lepší možnost přímého konfrontování s realitou, než vyprávění o tom, že se stalo kdesi někomu něco," pochvalovala si úspěch u žáků Kroutilová.

Jana Kudrhaltová