Vedení tamní radnice se 
o poničené fasádě zmíněného domku, na které se nacházejí různá „umělecká díla" typu čmáranic, citátů, ale i nacistického označení, dozvědělo včera ráno.

Starosta Pelhřimova František Kučera řádění vandalů, po zhlédnutí dvou poničených zdí objektu, kategoricky odsoudil. „Děkanská zahrada je na noc pravidelně uzavíraná. Policie České republiky tam provádí pravidelné kontroly, a to i v nočních hodinách. I přesto žádáme občany, aby v případě zjištění jakýchkoliv nekalostí v Děkanské zahradě, kontaktovali Policii České republiky," řekl starosta Pelhřimova František Kučera.

Zda se vedení města s případem poničené fasády zahradního domku v zelené oáze uprostřed Pelhřimova obrátí na policii, bude záležet především na tom, v jaké výši budou škody na objektu vyčísleny. „V současné době se na vyčíslení škody pracuje," uvedla mluvčí pelhřimovské radnice Alexandra Knapová.
Jestliže hmotná škoda na zahradním domku v pelhřimovské Děkanské zahradě nepřesáhne částku pět tisíc korun, bude se jednat „pouze" o přestupek. „Pokud ale hmotná škoda na fasádě objektu tuto částku přesáhne, vedení pelhřimovské radnice řádění vandalů 
v Děkanské zahradě oznámí na policii," komentovala Alexandra Knapová.

Další kroky bude vedení města řešit s nájemníkem objektu. „Vzhledem k tomu, že je objekt zahradního domku ve vlastnictví města, ale má jej v pronájmu Muzeum Vysočiny Pelhřimov, budeme tuto záležitost řešit právě s vedením již zmíněného muzea," sdělil František Kučera.

Pelhřimovští radní budou v blízké době jednat také s vedením územního odboru Policie České republiky Pelhřimov ohledně zvýšení ostrahy v Děkanské zahradě.

Místa, která vandaly přitahují, ale v Pelhřimově hlídá kamerový systém. „Radnice má na rizikových místech ve městě nainstalované bezpečnostní kamery. Například Kapli svatého Kříže takto střeží dvě ‚bdělá' oka kamer," uvedla Knapová příklad, kde ve městě mohou útočníky na majetek zachytit kamery.
Dodala také, že během několika uplynulých let k podobnému vandalství na objektu v Děkanské zahradě v Pelhřimově nedošlo.

Tvůrce malůvek na fasádě domku může čekat trest. „Pokud by byl tento vandalský čin kvalifikován jako přečin poškození cizí věci a policie by našla pachatele, může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok," informoval policejní mluvčí David Linhart.