Kromě Měřína Afričan vyučoval i v Polné na Jihlavsku, kde děti žáky a některé učitele čeká totéž kromě kožního testu případně ještě rentgen plic v jihlavské nemocnici. O školáky z Měřína se postará novoměstská nemocnice.

„Není to první vyšetřování tohoto charakteru, které u nás provádíme, takže postupujeme podle zajetého plánu. Spolupracujeme s hygienickou stanicí, školou, rodiči a pediatrem," uvedla Jana Vacovská, primářka oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici, pod které spadá plicní ambulance.

Přesný termín, dokdy musí být všechna preventivní vyšetření dětí i učitelů provedena, stanoven není. „Budeme se to snažit s ohledem na kapacitu ambulance zvládnout co nejdříve, i když dětí je poměrně dost," dodala primářka Vacovská.

Možnost nákazy

Preventivní vyšetření se dotkne všech, kteří s učitelem přišli do kontaktu v uzavřeném prostoru. „Týká se to žáků, které učil, a také pár dalších kantorů," vyjádřil se Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina v Jihlavě. Podle něj je pravděpodobnost nákazy minimální.

Učitel angličtiny, jehož léčba probíhá bez komplikací, přiletěl do České republiky přibližně před rokem, tuberkulóza se u něj projevila až nyní. „Než přišel na Vysočinu, byl už nějakou dobu v Čechách, takže někde mu museli dělat lékařské vyšetření, ale zřejmě se ještě nemoc nedala diagnostikovat, nebo došlo k zanedbání testů," poznamenal Jiří Kos.

Ředitelka měřínské základní školy Iveta Hlávková potvrdila, že preventivní vyšetřování školních dětí se uskuteční ve spolupráci s hygieniky, nemocnicí a rodiči, ale blíže se k věci vyjadřovat nechtěla, a to ani k počtu žáků, kterých se opatření bude týkat. „Nerada bych dávala jakékoliv informace do médií, protože jsem hrozně zklamaná tou šílenou hysterií, co kolem toho média vyvolala, nezlobte se," sdělila Hlávková.

Někteří rodiče dětí z měřínské školy tvrdí, že se o skutečnosti, že děti ve škole byly vystaveny možnosti nákazy, dozvěděli až se zpožděním z médií.

„Ten člověk leží přes měsíc v nemocnici, ale teprve teď se řeší vyšetření dětí, které s ním při vyučování přišly do styku? A rodiče se to dozví až jako poslední?" nechápe maminka jednoho z měřínských školáků, která si nepřála zveřejnit svoje jméno.

Bakterie způsobující tuberkulózu se šíří vzduchem, když je člověk s aktivní formou nemoci vylučuje při kýchání či kašlání. Aktivně se nemoc projeví v průměru u jednoho z deseti nakažených. Mezi klasické příznaky patří chronický krvavý kašel, horečka, noční pocení a úbytek tělesné hmotnosti.

Léčba je náročná, vyžaduje dlouhodobé užívání antibiotik. Plošné očkování proti TBC bylo v České republice zrušeno v roce 2010, povinné zůstalo jen pro novorozence z rizikových skupin obyvatelstva. Ostatní zájemci od 6 měsíců do 16 let věku si nyní hradí vakcínu v řádu několika stovek korun sami.