To jsou symboly, které používají hygienici k označení rybníků vhodných či nevhodných ke koupání. První informace pro letošní rok hygienici u rybníků na Jihlavsku poskytnou už příští týden. „Začneme v pondělí, výsledky budou k dispozici ve čtvrtek na našich webových stránkách, na Jihlavsku budeme sledovat tři rybníky," vyjádřila se Martina Fišarová z oddělení hygieny obecné a komunální krajské hygienické stanice.

Mezi rybníky, které budou hygienici kontrolovat, patří rybník Černý, který se nachází u Větrného Jeníkova, a rybníky Malý Pařezitý a Velký Pařezitý u Řásné. Hygienici sledují právě tyto rybníky proto, že sem za koupáním v létě jezdí velké množství lidí.

Vodním radovánkám na Velkém Pařezitém rybníku holduje i Sabina Hotařová z Jihlavy. „Nemám ráda přeplněná koupaliště, i když tady je to taky občas hlava na hlavě, ale alespoň jsem v hezké přírodě, a ne na uřvaném koupališti," vyjádřila se Hotařová s tím, že pravidelně sleduje cedule s informacemi o stavu vody, které hygienici ke sledovaným rybníkům umisťují.
„Než tam vlezu, tak se podívám na ceduli, jestli je všechno v pořádku, ještě se mi nestalo, aby zde hygienici koupání nedoporučovali," dodala Hotařová.

Právě zmiňovaní smajlíci, kteří se na cedulích vyskytují, určují, jaký je stav vody ve sledovaných rybnících. Lidé je spolu s dalšími informacemi najdou také na webu hygienické stanice.
Pokud by se někdo chtěl koupat v jiných rybnících, které hygienici na Jihlavsku nesledují, doporučuje mu hygienička Martina Fišarová následující: „Platí obecné doporučení jako nevstupovat do vody, která zapáchá, nebo je zde větší množství ptáků a uhynulých ryb. Nejlepší způsob, jak pro laika zjistit, zda se ve vodě lze koupat, nebo ne, je metoda průhlednosti."

Ta spočívá v tom, že když člověk vleze po kolena do vody, měl by vidět prsty u nohou. „U citlivějších jedinců jed dobré se ihned po vykoupání v rybníce omýt pitnou vodou," dodala Fišarová.
Hygienici tři rybníky na Jihlavsku kontrolují v létě pravidelně, a to jednou za čtrnáct dnů. „Když máme podezření, že je tam něco v nepořádku, provádíme odběry i častěji, na webu máme monitorovací kalendář," uzavřela hygienička.