VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zamračený nebo usměvavý. Smajlík prozradí kvalitu vody

Jihlavsko – Černý zamračený smajlík značící vodu nevhodnou ke koupání nebo modrý a usměvavý znamenající vodu příhodnou ke koupání.

8.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

To jsou symboly, které používají hygienici k označení rybníků vhodných či nevhodných ke koupání. První informace pro letošní rok hygienici u rybníků na Jihlavsku poskytnou už příští týden. „Začneme v pondělí, výsledky budou k dispozici ve čtvrtek na našich webových stránkách, na Jihlavsku budeme sledovat tři rybníky," vyjádřila se Martina Fišarová z oddělení hygieny obecné a komunální krajské hygienické stanice.

Mezi rybníky, které budou hygienici kontrolovat, patří rybník Černý, který se nachází u Větrného Jeníkova, a rybníky Malý Pařezitý a Velký Pařezitý u Řásné. Hygienici sledují právě tyto rybníky proto, že sem za koupáním v létě jezdí velké množství lidí.

Vodním radovánkám na Velkém Pařezitém rybníku holduje i Sabina Hotařová z Jihlavy. „Nemám ráda přeplněná koupaliště, i když tady je to taky občas hlava na hlavě, ale alespoň jsem v hezké přírodě, a ne na uřvaném koupališti," vyjádřila se Hotařová s tím, že pravidelně sleduje cedule s informacemi o stavu vody, které hygienici ke sledovaným rybníkům umisťují.
„Než tam vlezu, tak se podívám na ceduli, jestli je všechno v pořádku, ještě se mi nestalo, aby zde hygienici koupání nedoporučovali," dodala Hotařová.

Právě zmiňovaní smajlíci, kteří se na cedulích vyskytují, určují, jaký je stav vody ve sledovaných rybnících. Lidé je spolu s dalšími informacemi najdou také na webu hygienické stanice.
Pokud by se někdo chtěl koupat v jiných rybnících, které hygienici na Jihlavsku nesledují, doporučuje mu hygienička Martina Fišarová následující: „Platí obecné doporučení jako nevstupovat do vody, která zapáchá, nebo je zde větší množství ptáků a uhynulých ryb. Nejlepší způsob, jak pro laika zjistit, zda se ve vodě lze koupat, nebo ne, je metoda průhlednosti."

Ta spočívá v tom, že když člověk vleze po kolena do vody, měl by vidět prsty u nohou. „U citlivějších jedinců jed dobré se ihned po vykoupání v rybníce omýt pitnou vodou," dodala Fišarová.
Hygienici tři rybníky na Jihlavsku kontrolují v létě pravidelně, a to jednou za čtrnáct dnů. „Když máme podezření, že je tam něco v nepořádku, provádíme odběry i častěji, na webu máme monitorovací kalendář," uzavřela hygienička.

Autor: Dana Křížková

8.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení