VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaplavený statek: Nemáme zastání

Milotičky – Průtrž mračen začátkem měsíce splavila vodu 
a bahno z pole u Milotiček do dvora jednoho z domů. Jeho obyvatelka říká, že to není poprvé, a domnívá se, že za to může mimo jiné způsob hospodaření místního zemědělce.

23.5.2013
SDÍLEJ:

Na snímku je vidět přední část stavení Šmrhových, kam se voda dostala před stodolu. Foto: archiv Jaroslavy Šmrhové a Jan Mazanec

Červená Řečice i pelhřimovský odbor životního prostředí ale tvrdí, že farmář zákon neporušil.

„Záplava byla opakovaná, bahno může být kontaminované hnojivy a postřiky. Zaplavilo nám dvůr, vjezd, zahradu, sklep, studny, čističku, rybník a jen zázrakem se voda nedostala do obytných prostor. Bahno jsme odklízeli do noci a pak následující dny. Jsem nešťastná, protože záplava tu byla už potřetí," řekla Jaroslava Šmrhová.

Podle ní zemědělec obdělávající pole na kopci nad domem postupně ukrajoval mez mezi polem a cestou natolik, že teď vodu z pole nic nezastaví. „Bojíme se každého většího deště, bouřky i jarního tání. V chalupě musí stále někdo být, aby otevřel v případě nouze vjezdová vrata a velká voda mohla vytékat ven ze dvora a nezaplavila obytnou část stavení," dodala Šmrhová. Město podle ní kromě zastupitele Jiřího Jedličky nejeví zájem situaci řešit, a od poslední záplavy před dvěma roky se nic nezměnilo.

Nic jsem nerozoral

Pole obhospodařuje místní obyvatel a soused Šmrhové Jan Brothánek. „Žádná mez rozorána nebyla. Já jsem na vlastní náklady vytvořil dva biopásy, jeden udržuji nahoře za její chalupou. A vytvořil jsem i odvodňovací příkop. Naopak paní Šmrhová svévolně zavezla škarpu u silnice, takže voda se nemá kam rozlít a teče mi do rybníka," řekl Brothánek. Obvinění je prý nespravedlivé a Jaroslava Šmrhová by měla lépe vyřešit odvodnění za stodolou. Dodal, že na poli podobně jako on hospodařily i desítky generací předtím a že má od příslušných orgánů dobrozdání, že hospodaří správně.

To potvrdil i vedoucí odboru životního prostředí pelhřimovské radnice Josef Slavětínský.

Ten také inkriminovanou lokalitu osobně navštívil. Zmiňuje vodní zákon, podle kterého je každý vlastník pozemků povinen sám chránit svůj majetek proti okolnosti, kterou může předvídat. Zdůrazňuje, že pozemky, odkud splav přišel, nejsou omezeny protierozními opatřeními.

Podle něj by samozřejmě nově vytvořený zelený pás na okraji pole mohl situaci pomoci aspoň do té míry, že voda by sice přetekla dál, ale byla by aspoň čistá. Slavětínský ale dodává, že jeho úřad nemůže ve sporu dělat soudce a že o případný příspěvek by obyvatelka mohla pouze požádat město.

Kolega Slavětínského, Miloslav Bouzek, doplňuje, že na poli byla zasetá jařina, a ta tam podle daných podmínek způsobu hospodaření (tzv. GAEC) nevyžaduje žádné speciální technologie – ty by byly nutné jen v případě bramborů nebo kukuřice. Bouzek dodává, že zástupci Státního pozemkového úřadu slíbili poslat zpracovateli GAEC informaci o opakovaných splavech – a pak záleží na zpracovateli dokumentu, jestli v něm protierozní opatření na poli zpřísní.

Josef Slavětínský zmiňuje, že případ není jediný na okrese, a zároveň představuje příklad, kde se vše podařilo vyřešit – v pelhřimovské lokalitě Menhartova a Na Houfech město vybudovalo příkop proti splavům, který si dnes tamní obyvatelé udržují sami – je to v jejich zájmu.

O riziku vědí

Milotičky spadají pod Červenou Řečici, na jejímž posledním zastupitelstvu se kolem případu strhla dlouhá diskuse. Místostarosta Dušan Obranec se ohrazuje proti připomínce Šmrhové, že město nejeví o situaci zájem. „Byl jsem na místě po dešti, situaci jsem zdokumentoval a pak jsme na náklady města přistavili kontejner na odklízení následků," říká Obranec.

Dodává, že pro město je klíčové stanovisko odborníků, že Brothánek hospodaří správně. „My ani nemůžeme někoho přinutit, aby někde něco předělával. Navíc toto je přívalový déšť, o jeho riziku v Milotičkách všichni vědí, a na svých pozemcích si už vykopali strouhu," dodává červenořečický místostarosta.
Město se podle něj nebrání přispět na případné zlepšení protierozních opatření, ale jen u silnice, kde jsou teď také problémy se splavem půdy – v této věci město hodlá vstoupit v jednání s krajskými silničáři.

Ti loni v říjnu odstranili drny z krajnice u silnice, obnažili zem a tu první velká voda spláchla. Tím podle Jaroslavy Šmrhové vznikla škoda i dalším lidem v obci včetně zmíněného rybníka Jana Brothánka. „Vadí mi, že jsou zničené dokonce hned tři rybníčky. Byly plné života, teď jsou téměř mrtvé s bahnitou vodou. Nyní rozšiřujeme strouhy na zahradě a prodloužíme je, ale proč máme dělat opatření jen my? Hospodář přece nemůže svou činností působit škodu," říká Šmrhová na adresu Brothánka, který by podle ní měl obnovit původní šířku meze na kraji pole.

„Jinak nemám výhrady k setí plodin na jeho polích," dodává a za humny svého domu ukazuje, kudy voda tekla. Dům položený výše má totiž kolem zahrady podezdívku, kolem které voda steče, a pak se shromáždí právě za stodolami sousedů a Šmrhových. Ve stodole podemele původní mlat a prosákne zdivo a „hrkne" do přední části stavení.

Mez podle ní sice nemusela být v katastrálních mapách, ale podle selského rozumu na kraj pole patří. „Stále věřím ve zdravý selský rozum a doufám, že dojde ke spolupráci všech zainteresovaných a najdeme společně řešení, jak se vodě bránit," uzavírá obyvatelka.

Autor: Jan Mazanec

23.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby na Vysočině.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Havlíčkobrodsko – S úderem druhé hodiny se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání hlasů. Už první průběžné výsledky ukázaly, že volební účast překročila na Havlíčkobrodsku dalece 64 procent a jasným vítězem voleb se stalo ve většině případů hnutí ANO před ODS a KSČM. Výrazný úspěch zaznamenali Piráti i SPD Tomia Okamury a KDÚ-ČSL.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení