„Doufali jsme, že to budeme vědět do konce roku, ale dozvěděli jsme se, že to nakonec bude až v polovině února. Je tam velký převis žádostí, ale vzhledem k tomu, že chceme přistavovat a ne rekonstruovat, mohli bychom mít větší šanci na úspěch,“ řekl starosta Hamrů nad Sázavou Hubert Křesťan.

Pokud bude obec se žádostí úspěšná, na přístavbu školy je již zpracován projekt a uzavřena veřejnoprávní smlouva, takže by zbývalo jen vybrat dodavatele stavby a začít. Rozšíření kapacity školy o čtyřicet míst by mělo vyjít na zhruba devět milionů korun.

Přístavba, navazující na pravou část budovy při pohledu z ulice, by zajistila další dvě třídy, momentálně jsou děti z pěti ročníků rozděleny do čtyř učeben. „Po přestavbě by měl každý ročník k dispozici vlastní třídu,“ uvedl ředitel školy Miloslav Švoma. Jedna z nových tříd by sloužila jako počítačová učebna. „Počítá se také s bezbariérovým přístupem a vybudováním výtahu,“ nastínil ředitel.

V Hamrech se v průběhu let počet obyvatel zvyšuje, k čemuž přispěla také výstavba rodinných domů v lokalitě Sluneční vrch před několika lety. „Ne všichni, kteří tam bydlí, jsou sice v Hamrech přihlášeni k trvalému pobytu, ale i tak se počet obyvatel zvyšuje. Například před třiadvaceti lety bylo v Hamrech 1 200 lidí, teď je jich 1 550,“ řekl starosta.

Pokud obec dotaci na rozšíření školy nezíská, sama se do ní zatím pouštět nebude. Peníze vyčleněné na spoluúčast by bylo možné přesunout například na výstavbu spolkového domu na místě po budově číslo popisné 117, staré pionýrské klubovně, kterou čeká demolice.

Na to je v rozpočtu na příští rok vyčleněn zhruba milion. „Na spolkový dům uvažujeme o úvěru, protože peníze sice máme, ale budeme je potřebovat na kanalizaci,“ doplnil Hubert Křesťan.