„Právě jsem dopočítal 1 867 podpisů. Předpokládám tedy, že budeme mít k potřebnému počtu podpisů i dost velkou rezervu, kdyby se některé nezdály úředníkům dostatečně čitelné," řekl v úterý Jan Šedo, jenž na podporu konání lidového hlasování o osudu hazardního hraní ve městě začal sbírat podpisy pod peticí. Ve Žďáře jich je k vypsání referenda nutných kolem 1 820, čili deset procent počtu obyvatel, kteří mají ve městě právo volit do zastupitelstva.

Snahu skupiny žďárských obyvatel,volajících po hlasování proti hazardu, podporuje i občanská iniciativa Žijeme Žďárem, kde se Šedo také angažuje. Stejně jako někteří další jeho spolupracovníci připravující referendum o hazardu.

Ještě dnes

„Podpisy budeme sbírat do čtvrtečního večera, kdy vše zkompletujeme. V pátek předáme návrh na konání referenda na žďárský městský úřad," informoval Jan Šedo.

„Důležité teď je, aby všichni, co si vzali domů podpisové archy, je do čtvrtka donesli do Pekařství Řečice nebo klubu Batyskaf, kde jsou sběrná místa," dodal včera Šedo.

V Pekařství Řečice i v kulturním centru Batyskaf je tedy možné petici podepsat ještě během dneška. „U nás je to do půlnoci, kdy zavíráme. Podepsané petiční archy vybíráme také," potvrdil Aleš Kostečka z Batyskafu.

Podle Šeda akci za vypsání referenda vyprovokovala nečinnost žďárských zastupitelů v otázce úplného zákazu hazardu ve městě, ačkoli slíbili už před rokem prostřednictvím starostky Dagmar Zvěřinové, že se zákaz hazardních her projedná v klubu zastupitelů a pak při jednání zastupitelstva. „A výsledek? Ani při jednom ze šesti jednání se hazard neprojednával. Když se tedy k řešení problému točí zády zastupitelé, musí se k tomu vyjádřit přímo občané v referendu," zdůvodnil Jan Šedo petici. Dle něj měla ale už samotná příprava referenda účinek a vedení města „rozpohybovala". „Rada města už na zájem obyvatel reaguje a zadala zpracování vyhlášky, jež zakazuje hazard ve Žďáře," řekl Šedo.