Kvůli nim byla nejprve uzavřena silnice od křižovatky na Křídla až po Olešnou. Oficiální objížďka vedla přes Křídla a Horní Rožínku až do Bystřice a odtud po silnici I/19 zpátky do Olešné.

Po polní cestě

„Já v době uzavírky využívám zemědělskou cestu, po níž jezdí autobus. Rozhodně je to kratší, zabere to tak deset minut navíc," přiznává Radka Málková z Bystřice, která denně dojíždí do Nového Města. „Myslím si, že tuhle trasu využívá většina místních," dodává Málková.

„První etapa oprav, při níž byla uzavřena cesta v Olešné, už skončila. Nezaznamenali jsme problémy," pochvaluje si Petr Pazour z novoměstského odboru dopravy. Podle něj jsou naopak řidiči i místní lidé rádi, že komunikace bude opravena.

Nyní se stavební práce přesunuly na výjezd z Nového Města až po zmiňovanou křižovatku se silnicí na Křídla. To pro řidiče znamená pouze několikaminutové zdržení.

Objízdná trasa je vedena od okružní křižovatky v Novém Městě, kde se kříží ulice Brněnská a Nečasova, po ulici Nečasova ke komunikaci zemědělského družstva a dále po účelové komunikaci na silnici II/385 na Křídla. Odtud budou lidé pokračovat až ke křižovatce silnice II/385 a I/19 na Olešnou.

Objížďka komplikuje život nejenom řidičům aut, ale také lidem, kteří využívají veřejnou dopravu. Pro linkové autobusy je po celou dobu prací objízdná trasa vedena přes Novou Ves u Nového Města na Moravě.

„Nějaké dramatické zpoždění autobusy nemají. Lidé se zdržení nemusejí obávat, pohybuje se v řádech minut," uvedl k tomu dispečer osobní dopravy Michal Skalník.

Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Niny Ledvinové ředitelství také plánuje nový povrch pro další úseky silnice.

„Přesný termín zatím není stanovený, počítáme se srpnem či zářím. Zatím ani nevíme, jestli to bude za plné nebo jen částečné uzavírky," vyjádřila se mluvčí Nina Ledvinová.

Dopravní omezení a uzavírky se nevyhýbají ani dalším místům ve žďárském okrese. Kromě Žďáru nad Sázavou, kde rozsáhlá rekonstrukce ulice Brodská ochromuje ve špičce dopravu, si motoristé musejí ponechat dostatečnou časovou rezervu také na cestu v Kadově, Obyčtově, Radešínské Svratce a také mezi Mirošovem a Blažkovem.

-------------

Další objížďky

- úplná uzavírka je na silnici II/360 v Radešínské Svratce, objízdná trasa vede po silnici II/360 do Bobrové, pak po silnici II/388 přes Radešín, Bohdalec do Ostrova nad Oslavou, odtud potom po silnici II/354 přes Obyčtov, Hodíškov, Hlinné a Petrovice do Nového Města na Moravě a dále po silnici II/36, trvá do 22. 7.

- do 29. 7. musejí řidiči počítat se zdržením v Obyčtově, objízdná trasa vede po silnici III/35424 z Obyčtova k Sazomínu na křižovatku se silnicí I/37, poté po silnici I/37 do Ostrova nad Oslavou, pak po komunikaci II/354 do Obyčtova

- do 30. 7. je uzavřena silnice III/35413 v Kadově, objížďka vede po silnici II/354 do Sněžného, pak po silnici II/353 přes Krátkou do Kadova

- s uzavírkou se řidiči setkají i ve Žďáře nad Sázavou, kde se do 15. října opravuje ulice Brodská a Žižkova

Zdroj: kraj Vysočina