Humpolec – Živou debatu na posledním zasedání humpoleckého zastupitelstva, které se konalo minulou středu, vzbudila otázka výše poplatku za svoz odpadu pro obyvatele města na příští rok. Až hlasování bez veřejnosti přineslo výsledek, svoz dražší nebude.

Někteří zastupitelé se vyjádřili pro zvýšení ceny ze současných šesti set korun za poplatníka na rok na šest set šedesát korun, jiní se zdražením nesouhlasili. Těsný výsledek při veřejném hlasování o tom, zda zdražit, nebo ne, odpověď nepřinesl. Zastupitelé rozhodli až na takzvaném dohadovacím řízení, které se konalo na závěr zasedání bez přítomnosti veřejnosti.
„I když opět nastala patová situace a já znovu zastupitele vyzval, aby přehodnotili svůj názor, nakonec definitivní slovo padlo. Poplatek za svoz odpadu pro příští rok nenavýšíme, občané zaplatí opět šest set korun," prozradil starosta města Jiří Kučera (ODS).

Náklady porostou

Humpolec má celkem 11 498 poplatníků, skutečné náklady za svoz komunálního odpadu činí na jednoho z nich 715 korun na rok, což je o 55 korun více než v minulém roce. Přitom se předpokládá, že náklady na likvidaci odpadu v republice stále porostou, například i vzhledem k razantnímu zdražení skládkovného či rozšiřování a obnovy sběrné sítě.

Místostarosta Květoslav Namyslo (ČSSD) proto navrhl zvýšit poplatek za svoz pro příští rok o šedesát korun, což by přineslo do městského rozpočtu dalších 680 tisíc.

„Musíme očekávat tlaky ze strany státu. Je třeba vysvětlit celou situaci občanům, důkladně jim zdůvodnit, proč zdražujeme. Já osobně zdražení podporuji," vyjádřila se na veřejném zasedání opoziční zastupitelka Alena Štěrbová (ANO).
Naopak proti zdražování byl opoziční zastupitel Miloslav Vystrčil (KSČM). „Jako občan Humpolce považuji zvýšení poplatku za zbytečné. Popelnici nechávám vyvážet jednou za tři týdny, třídím na čtyři druhy odpadu, proč bych měl tedy platit víc?" podělil se o svůj názor Vystrčil.

Na stranu odpůrců zdražení se postavila i místostarostka Lenka Bartáková (ČSSD). „Myslím, že bychom měli poplatek ponechat na šesti stech korunách a více se soustředit na výchovu lidí ke správnému třídění odpadu. Některá města na Vysočině podle mých informací také nezdražují," argumentovala pro svůj pohled na věc Bartáková.

Úsporu na platbě za svoz odpadů uvítala například Jana Dvořáková z Humpolce. „Šedesát korun navíc za rok sice není příliš, ale když platíme v rodině celkem čtyři, tak už se to nasčítá. Rodinný rozpočet by nám to sice nenabouralo, ale každá koruna je pro nás dobrá, zvlášť když se neustále zdražuje kdeco," přemítala Dvořáková s tím, že co se týče třídění odpadu, má čisté svědomí. „Samozřejmě že třídíme, myslíme totiž na přírodu. Ke třídění vychovávám i naše děti," dodala Dvořáková.
Zastupitelstvo města rozhoduje o výši poplatku za svoz odpadu každý rok. Cena se odvíjí od předpokládaných nákladů vypočtených svozovou firmou SOMPO a z přímých nákladů města spojených s odvozem a likvidací komunálního odpadu.