Tak rychlý postup je navíc velice neobvyklý. „To, co se povedlo poručici Pavlíně Huječkové, je téměř nemožné i v profesionální armádě,“ potvrdila mluvčí základny Jindřiška Budiková.

Radost ze své podřízené má i kapitán Miloš Hošek, který náměšťským aktivním zálohám velí. „Je to díky její preciznosti, smyslu pro řád, zodpovědnosti, nadšení pro věc a touze předávat získané zkušenosti dalším. Představuje pro mě vzor vojáka, o nějž bych se opřel i v reálné situaci,“ uvedl Hošek.

Dráha základny Náměšť nad Oslavou.
Letadla bude v Náměšti navádět korejský systém, podívejte se

Sedmatřicetiletou Huječkovou dovedl k uniformě její starší bratr. Tehdy byla ještě na střední škole a sourozenec ji bavil historkami z povinné základní služby. „Z jeho vyprávění jsem cítila akčnost, dobrodružství, týmového ducha. Věděla jsem, že jakmile budu moct, uniformu obléknu,“ sdělila Huječková.

Ta nyní již působí ve velitelské pozici, přičemž v uplynulých dnech se svými kolegy cvičila výcvik s ručními zbraněmi. Už v dubnu je ale čeká cvičení na Boleticích, kde si vojáci poprvé vystřelí i z RPG.

Náměšťská rota bojového zabezpečení aktivních záloh vznikla v srpnu v roce 2016.
Jejím primárním úkolem je podílet se na ochraně vnitřního a vnějšího perimetru základny.
Skládá se ze dvou strážních a jedné chemické čety.

Huječková není jedinou ženou v náměšťské rotě. „Z téměř osmi desítek vojáků je v Náměšti devět žen, což je víc, než činí armádní průměr,“ potvrdila Budiková.