„Jednalo se o nevyužívaný objekt, který nám prakticky padal na hlavu. Proto jsme se rozhodli zažádat o dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj a vybudovat zde komunitní dům pro seniory," uvedl starosta Velkého Beranova Ján Plevčík.

V domě má vzniknout třináct bezbariérových bytů o ploše čtyřicet metrů čtverečních. Dům má osobní výtah, společenskou místnost, venkovní terasu pro možnost setkávání a sdružování budoucích obyvatel domu. K budově patří i malá zahrada a čtyři parkovací stání. „Podmínkou pro udělení dotace bylo, že vytvoříme malometrážní byty pro seniory," vysvětlil starosta Plevčík.

NIŽŠÍ MZDA NEŽ PRŮMĚR

Předpokládaný termín dokončení stavby je 30. října letošního roku. Zájemci 
o něj ale mohou zažádat 
už nyní. Má to ale několik háčků. Žadatelé musí být starší šedesáti let, nesmí mít vlastní dům či byt a jejich průměrný čistý měsíční příjem za uplynulý rok nesmí přesahovat průměrnou měsíční mzdu. „Přednost dáme místním, ale pokud zbudou ještě nějaké volné byty, poskytneme je 
i přespolním. Máme už několik zájemců, ale protože jsme přesně nevěděli, zda stihneme stavbu dodělat 
v termínu, zveřejnili jsme výzvu až nyní," dodal Plevčík.

Práce na budoucím komunitním domě pro seniory totiž zkomplikovalo zjištění, že krov domu je zcela rozpadlý. „I přesto se ale zdá, že se vše stihne v termínu, ale kvůli krovu nás zřejmě rekonstrukce vyjde o dva miliony dráž," poznamenal Plevčík. Oprava bývalé budovy školy vyjde podle slov starosty obec zhruba na čtrnáct milionů korun. Osmi miliony by Velkému Beranovu mělo přispět ministerstvo. Na stavbě se nyní dokončuje střecha.

Měsíční nájemné za byt nesmí překročit hodnotu 57,20 koruny za metr čtvereční pronajaté plochy. Energie si nájemníci budou hradit sami. V každém bytě bude vodoměr, plynoměr
i elektroměr. Náklady za sdílené prostory budou stejným dílem rozpočítány mezi všechny obyvatele domova.

IVANA HOLZBAUEROVÁ