Žena je od dubna hospitalizována v psychiatrické nemocnici. Do zařízení byla převezena na žádost zdravotníků a po sérii stížností lidí, které žena obtěžovala. Kriminalisté ji obvinili z krádeže, výtržnictví a ohrožování výchovy dítěte. Za to mohla jít do vězení až na tři roky. Navíc je v podmínce. Žena ale nakonec před soudem neskončí. Policie a státní zastupitelství její trestní stíhání zastavily.

„Podle znalců byla žena v době páchání trestné činnosti nepříčetná, proto nemůže být trestně odpovědná. Mohu potvrdit, že trestní stíhání bylo zastaveno," vysvětlil jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Jitka H. je tak i nadále hospitalizována v psychiatrické nemocnici. Soud bude v nejbližší době rozhodovat o uložení ochranné léčby v ústavní formě. Podle informací Deníku žena trpí schizoafektní poruchou a její léčba může být dlouhodobější.

Policie v dubnu vydala výzvu, aby se přihlásili lidé, které žena obtěžovala či je okradla. Na žebračku mohli lidé narazit v centru města, přilehlých ulicích, u nemocnice, u bank, či dokonce v kostele.

Žena neváhala svůj životní příběh vyprávět věřícím na Boží hod velikonoční v jednom z jihlavských svatostánků, a přitom si řekla o peníze. Její taktika byla vždy podobná. Svůj srdceryvný příběh o těžkém životním osudu vždy doprovodila žádostí o finanční částku. Když člověk souhlasil a vytáhl peněženku, žena vy-užila situace a z peněženky dotyčného si vzala víc, než jí chtěl dát. Toho, kdo ji odmítl, počastovala vulgárními nadávkami a výhružkami. Ohrožení výchovy dítěte se Jitka H. dopustila tím, že při žebrání s ní bylo i jedno z jejích dětí.

Žebračka byla navíc od letošního 22. ledna v podmínce. Okresním soudem v Jihlavě byla trestním příkazem odsouzena za trestný čin krádeže věcí při sobě k osmiměsíčnímu trestu. Soud ženě trest odložil na zkušební dobu 18 měsíců. Sekat dobrotu by tak měla až do července 2016. Jitka H. trest dostala za to, že při žebrání v říjnu 2014 vzala z peněženky tisíc korun dvaaosmdesátileté důchodkyni, která jí chtěla dát dvacet korun.

Podle informací Deníku už několik let úředníci z magistrátu usilují o to, aby byla žena zbavena svéprávnosti. Podnět k Okresnímu soudu v Jihlavě podali před pěti lety. Důvodem byly opakované neshody s obyvateli domu, kde Jitka H. bydlí. Řízení zatím nebylo skončeno. Ženě se totiž dařilo řízení protahovat opakovanými obstrukcemi a stížnostmi.