Příkladem porušení Zákona o politických stranách a hnutích je Klaus Mike Hübner. Učitel německého jazyka na Gymnáziu Jihlava žije s rodinou v Jihlavě. Ve veřejném životě funguje jako občanský aktivista, například v souvislosti s diskusí o spalovně a nově také jako jihlavský předseda Strany zelených (SZ). „Pokud vím, tak občanství nemá," uvedl bývalý jihlavský radní Vít Prchal (SZ).

Informaci o cizí státní příslušnosti potvrdil i Klaus Mike Hübner. „Přečetl jsem si zmíněný zákon, ale myslím si, že zákon jsme neporušili, muselo by se to nějak prokázat. Ovšem formulace tohoto zákona mi přijde jako velmi nejasná. Já mám v České republice veškerá občanská práva, mohl jsem kandidovat, takže v tom žádný problém nevidím," vyjádřil se Hübner.

Ten dále doplnil: „Pokud by se stalo, že by moje členství ve Straně zelených muselo zaniknout, byl bych dál v politice jako nestraník." Ministerstvo vnitra podle vyjádření mluvčího Vladimíra Řepky vykládá zákon o sdružování v politických stranách tak, že členem politické strany může být pouze občan ČR. „Ovšem je potřeba také dodat, že neznáme podrobnosti případu pana Hübnera," dodal mluvčí.

Za členství cizince v politické straně ale strana těžko může vůči cizinci uplatnit sankce (vyloučení), pokud na členské přihlášce uvedl cizí státní příslušnost. Pouze nepravdivé údaje na členské přihlášce do strany by dávaly důvod k vyloučení. „Zákon sice členství cizinců v politické straně nepřipouští, ale neexistuje za to sankce," uvedl právník a politik Michal Musil (ČSSD).

Dvojkou na jihlavské kandidátce hnutí ANO byla slovenská poradkyně Jana Mayerová. Hnutí ANO ji přijalo za členku, ačkoliv neměla vyřízené české občanství. Hnutí ANO pozastavilo Mayerové členství, dokud se nevyřídí její žádost o české občanství. S manželem (kandidoval na stejné kandidátce) renovují společný byt v Jihlavě, jejich děti české občanství mají. „Myslím si, že tam, kde člověk platí daně, by měl být plnohodnotným občanem," řekla Mayerová.

MIROSLAV MAREŠ