Podle zemědělců jsou zatím výnosy srovnatelné s předešlými lety, tempo prací je o něco rychlejší. „Start letošních žní byl o malinko časnější. Může za to teplá a suchá první polovina července," poznamenal František Papež, předseda ZD Velká Chyška. Sucho se podepsalo na stavu úrody i negativně, některé odrůdy obilí tak spíš zasychaly, než dozrávaly.

Po období souvislého sucha přišlo pár dní, kdy pršelo, práce by se ale neměly výrazněji zbrzdit. „Začínáme sklízet ozimou pšenici, chystáme se na řepku," přiblížil postup žňových prací v ZD Velká Chyška Papež. Včera dopoledne přesně nevěděl, kdy kombajny znovu do polí vyjedou.
V nedalekém Jetřichovci zatím žně nezačaly. „Ozimé ječmeny, které se sklízejí jako první, nepěstujeme. V nejbližších dnech začneme sklízet pšenici a řepku," informoval předseda VOD Jetřichovec Josef Blažek.

Podle žňového monitoringu Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Kraje Vysočina bylo v pondělí na Pelhřimovsku sklizeno obilí z 2 157 hektarů, což představuje 9,5 procenta ploch, které jsou letos ke sklizni určené. Ozimý ječmen byl v rámci okresu sklizen z 92 procent, ozimá pšenice z pěti procent, jarní ječmen z 2,2 procenta ploch.

Hektarový výnos ozimého ječmene je 5,54 tuny. V ZD Velká Chyška bude o něco vyšší, bude někde mezi 5,7 až 5,8 tuny z hektaru obilí. U pšenice bude výnos nejspíš kolem šesti tun, u řepky nižší než v minulých letech.

Žně na Pelhřimovsku

ozimý ječmen⋌92,00 %
ozimá pšenice⋌5,00 %
jarní ječmen⋌2,20 %
řepka olejná⋌0,90 %
Pozn.: Uváděno je procento sklizených ploch podle podle KIS Vysočina k 27. červenci.