VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena si podvody s úvěry přišla na téměř 3 miliony korun

Třebíč – Hned ze tří trestných činů obvinili třebíčští kriminalisté devětadvacetiletou ženu. Ta si od poloviny roku 2011 do konce loňského roku podvody s úvěry měla přijít na téměř tři miliony korun. Úvěry sjednávala na jiné osoby bez jejich vědomí. Další smlouvy uzavírala na sebe, splátky však hradila pouze výjimečně.

30.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Archiv VLP

Smlouvy uzavírala osobně nebo prostřednictvím internetu. Při žádostech zneužívala osobní údaje osob, které znala. Značnou část peněz vylákala na své blízké příbuzné, další pak na osoby, se kterými se znala.

„Na nejbližší příslušníky své rodiny bez jejich vědomí a souhlasu uzavřela u finančních společností poskytujících stavební spoření smlouvy na poskytnutí úvěru v částkách pohybujících se v řádech stovek tisíc korun. Do žádostí uváděla lživé informace, které dokládala nepravdivými dokumenty a potvrzeními o příjmech a zaměstnání, smlouvy za poškozené jejich jménem podepisovala. Peníze si poté nechávala zaslat na svůj účet, který měnila," popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Smlouvy uzavírala, i když věděla, že nebude schopna vzhledem ke své špatné finanční situaci splátky hradit. „Na počátku své trestné činnosti několik splátek u poskytnutých úvěrů uhradila, postupem času byla situace čím dál tím tíživější a žena přestala peníze splácet úplně," informovala Kroutilová.

Úvěry na své blízké příbuzné uzavírala opakovaně také prostřednictvím internetu. Na internetových stránkách finančních společností žádala o poskytnutí úvěru, vydávala se přitom za své blízké příbuzné a uzavírala na ně bez jejich vědomí a souhlasu smlouvy. V těchto případech se částky pohybovaly převážně v desítkách tisíc korun.

Kromě vlastní rodiny byly pro obviněnou ženu cílovou skupinou osoby, se kterými se znala, a důvěřovaly jí. Se znalostí jejich osobních údajů žádala jejich jménem o poskytnutí úvěru, a to osobně nebo prostřednictvím internetu.

Využívala důvěry a vstřícnosti

Někdy si nechala finanční hotovost poslat i přímo na účet poškozených, kdy využila jejich důvěry a vstřícnosti. „Jednoho z poškozených, který netušil, že na něho žena sjednala úvěr, například lživě přesvědčila, že jedna klientka potřebuje získat peníze, aniž by o tom věděl její manžel, a proto by k této finanční transakci potřebovala využít účet někoho jiného. Když s tím poškozený souhlasil, poskytnutý úvěr byl zaslán na jeho účet, poté poškozený peníze vybral a aniž by věděl, že to jsou vlastně jeho peníze, předal finanční částku ženě," pospala policejní mluvčí.

Někteří z poškozených se dostali do další velmi nepříjemné situace, neboť vzhledem k tomu, že nebyl úvěr splácen, obrátila se finanční společnost na soud a byla nařízena exekuce. Další újmu na svých právech utrpěli také tím, že aniž by to tušili, byli evidováni jako dlužníci v databázi spotřebitelů neplnící své povinnosti.

Úvěr na milion a půl korun nevyšel

Úvěry se ale žena snažila získat i na sebe, do žádostí uváděla nepravdivé informace o svých příjmech a finanční i životní situaci. V některých případech jí peníze poskytnuty byly, v dalších ne. Při jednom z pokusů žádala o poskytnutí úvěru ve výši jeden a půl milionu korun, úvěr jí poskytnut nebyl.

„Nevyšel jí například ani pokus, při kterém se snažila získat na poškozeného muže úvěr ke stavebnímu spoření ve výši 800 tisíc korun na rekonstrukci rodinného domu. Pracovnice finanční společnosti osobně kontaktovala přímo poškozeného, který jí sdělil, že o žádný úvěr nežádal," řekla Kroutilová.

Případ kriminalisté předali na státní zastupitelství s návrhem na podání obžaloby. Vzhledem k tomu, že byla činem způsobena značná škoda, hrozí obviněné ženě trest odnětí svobody až na osm let.

Autor: František Vondrák

30.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení