VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrekonstruovanou „Žižkovku“ uvítají jak řidiči, tak i chodci

Humpolec – Největší letošní investicí města Humpolec je rekonstrukce, či revitalizace, Žižkovy ulice a části Smetanovy ulice vedoucí u panelového sídliště.

5.5.2014
SDÍLEJ:

V nejbližší době začnou opravy humpolecké Žižkovy ulice. Práce by měly trvat do září. Foto: Ilu foto: Deník/ Aneta Slavíková

Podle informací od starosty města Jiřího Kučery by práce měly být zahájeny během několika dní. „Jedná se o kompletní předělání poměrně velkého území, které vede v podstatě od Horního náměstí až po Fabrika hotel ve Školní ulici," řekl Jiří Kučera.

Už zhruba před dvěma lety humpolečtí zastupitelé schválili projekt rekonstrukce Žižkovy ulice, k němuž se mohli vyjádřit i tamní obyvatelé, a to prostřednictvím webových stránek Váš názor. Nicméně z ekonomických důvodů bylo nakonec nutné původní projekt upravit.

Od záměru vybudovat centrální parkoviště v dolní části ulice, naproti sídlu policie, se ovšem ani v inovaci projektu neupustilo. „Parkovací zálivy s povrchem ze žulové kostky budou kolmo na Žižkovu ulici po obou jejích stranách.  V blízkosti tohoto parkoviště zřídíme veřejné toalety v antivandal provedení," upřesnil místostarosta Humpolce Květoslav Namyslo. Jiří Kučera doplnil, že plánované veřejné WC by mělo být téměř bezobslužné. „Díky novým veřejným toaletám budeme moci zrušit současné veřejné WC v budově u místního Městského kulturního a informačního střediska, kde zbytečně zabírá místo v přízemí a uvolněný prostor bude moci infocentrum využít pro vlastní činnost," vysvětlil Jiří Kučera.

Chodník z náměstí na náměstí

V novém místě také vybudují souvislý chodník spojující Horní a Havlíčkovo náměstí. V současné době totiž prostor pro pěší mezi ulicí Na Stupníku vedoucí z Horního náměstí a Žižkovou ulicí neexistuje a lidé jdoucí touto cestou z náměstí přecházejí silnici navíc bez přechodu pro chodce. „Kolem tohoto chodníku navíc vznikne nové ledkové osvětlení," doplnil Namyslo.

Podle původního projektu se ale nyní nepočítá s úpravou horní části Žižkovy ulice vedoucí z Horního náměstí ke křižovatce s ulicí Na Stupníku. Původně měla chodník po levé straně, bráno z pohledu od náměstí, nahradit podélná parkovací místa a horní zákazovou značku mělo vystřídat upozornění na jednosměrný provoz. Rovněž se měl opravit současný dlážděný povrch vozovky. Vzhledem k těmto náročným opravám by se prý ale projekt značně prodražil.

Revitalizace se letos dočká také již zmíněný parčík u křižovatky ulic Žižkova a Na Stupníku. Podle slov Květoslava Namysla tu kromě dalších zásahů vzniknou například nové cestičky. Vzrostlé stromy by tu pak měly zůstat. Současná podoba projektu počítá i s další revitalizací zeleně.

V rámci rekonstrukce se rovněž opraví povrchy komunikace v Žižkově ulici a také v přiléhající části Smetanovy ulice. „Kvůli hluku bude povrch asfaltový," podotkl místostarosta.

Je jasné, že takto rozsáhlé opravy se neobejdou bez dopravních omezení. „Místní obyvatele proto žádáme o vstřícnost a trpělivost. Dnes budeme o dopravní obslužnosti v době oprav jednat, takže obyvatelé se podrobnosti včas dozvědí," dodal Namyslo s tím, že práce by zde měly trvat do konce září.

S potřebou rekonstrukce tohoto území rozhodně souhlasí také jedna z obyvatelek panelového domu ve Smetanově ulici, která si nepřála zveřejnit své jméno. „Povrch komunikace hlavně před panelákem je opravdu v hrozném stavu, ale ani v Žižkově ulici to není růžové. Potěšilo mě, že město investuje i do zeleně, ta mi tu chybí. Upravené parkoviště bude také jistě vypadat lépe než nyní a o potřebě souvislého chodníku snad už ani nemusím mluvit. Trochu se ale obávám omezení a hluků, které si opravy vyžádají. Nicméně chápu, že bez nich se stavba neobejde," podělila se o svůj názor.

Úspora financí?

Realizace projektu podle slov Jiřího Kučery vyžaduje další opatření. „Opravy budou pod stavebním dohledem, který bude provádět zkoušky únosnosti podloží, jež rozhodnou, zda bude nutná sanace podloží do větší hloubky, nebo naopak dojde k úspoře finančních prostředků," prozradil starosta a uvedl, že celá rekonstrukce by měla město vyjít na sedmnáct miliónů.

Aneta Slavíková

Autor: Redakce

5.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení