„Nechci být neskromný, ale takovou návštěvnost jsem čekal," přiznal po skončení Světového poháru prezident České biatlonové unie Jiří Hamza.

Při skvělých představeních Veroniky Vítkové, Gabriely Soukalové či Michala Šlesingra (ale i ostatních) to ve Vysočina Areně hučelo jako na fotbale. Ne však při české lize, ale v nablýskaných chrámech Ligy mistrů.

„Bylo to úplně super, dali nám hodně energie. Bylo to skvělé," chválila už po stříbru ze smíšené štafety publikum Vítková.

Už to není smělá nadsázka přirovnávat Nové Město k legendárním německým arénám v Ruhpoldingu a Oberhofu. Ve striktně exaktních tabulkách návštěvnosti český podnik obě Mekky biatlonu dokonce přeskočil. A totéž platilo i v subjektivní pocitové rovině.

Čísla hovoří jasně: V Oberhofu v této zimě přišlo v lednu 66 tisíc diváků a následně v Ruhpoldingu 65 500. Obě střediska přitom hostila vrcholný biatlon pět dnů. Nové Město na Moravě tak překonalo rekord sezony o 35 tisíc lidí, a to za tři dny.

„Všichni sportovci, kterých jsem se ptal, byli u vytržení 
a říkali mi: Kam se hrabe Německo," prozradil Michal Šlesingr.

Letošní Světový pohár ještě překonal už tak vydařené mistrovství světa z roku 2013. I v očích Mezinárodní biatlonové federace dostala značka 
NMNM jiný lesk.

„S Andersem Bessebergem (norský prezident IBU) jsme teď proseděli několik hodin 
a bylo mi jasně dáno najevo, že vnímají, že jsme pro ně nyní žádanou destinací. Těžko nás tedy asi budou vynechávat," pokračuje Hamza.

Zároveň ale připustil, že pořádat podobný podnik každý rok je pro organizátory momentálně nad jejich síly. Koneckonců další podnik SP se pojede na Vysočině v prosinci 2016. „Ekonomika u nás asi není na takové úrovni, abychom mohli velké akce pořádat každý rok," krčí rameny.

Akce v Novém Městě měla zhruba padesátimilionový rozpočet a skončí v mírném plusu. „Tyto velké akce nejsou na vydělávání, je to vždy dost rizikové a bez účasti státu 
a veřejných zdrojů se podobné akce nedají dělat. Bylo by pěkné mít tady velkou akci třikrát za čtyři roky, ale to je vrchol našich ekonomických možností. Když to bude dvakrát, tak můžeme být naprosto spokojení," myslí si Hamza.

Ten potvrdil, že Česká republika se bude ucházet o pořadatelství světového šampionátu v roce 2020 nebo 2021. Šance se podle něj hlavně kvůli politické situaci v Rusku a také dopingovému skandálu v italské Anterselvě výrazně zvedly.

„Do Ruska nyní mistrovství asi nikdo nedá. Kdybych to měl vyjádřit procenty, tak pokud jsme předtím měli asi desetiprocentní šanci na pořádání mistrovství světa, tak nyní se ty šance pohybují mezi třiceti až padesáti procenty," řekl.

Tak uvidíme. Další světový šampionát by Vysočině dozajista slušel.