„Žně u nás skončily před dvěma týdny. S jejich výsledkem jsme spokojeni. U pšenice činí výnos 6,7 tuny, u žita 5,7 tuny a absolutně nejlepší máme výnos řepky, který je s 4,1 tuny nejlepší za posledních deset let," informoval ředitel Výrobně-obchodního družstva Kámen Josef Houček s tím, že mírné vrásky na čele zemědělcům přidělaly ozimé ječmeny. „Ty nás trochu zklamaly," uznal Houček.

Sklizeň řepky si pochvalují také v Zemědělském družstvu Božejov. Tam zbývá sklidit z polí už jenom slámu. „Největší radost nám jednoznačně udělala řepka. Loni byl její výnos 3,2 tuny. Letos je to o čtyři desetiny lepší. Takový výnos nepamatujeme přibližně deset let," řekl ředitel ZD Božejov Zdeněk Pípal.
S ostatní sklizní jsou božejovští pěstitelé rovněž spokojeni. Výnos u pšenice ozimé činí 6,1 tuny na hektar a například u ječmene jarního je to 5,1 tuny.

Ještě nesklidili mák

V Zemědělském obchodním družstvu Hořice skončili se sklizní obilí v sobotu posledního srpna. Letošní rok byl podobný jako ten loňský.
„Co se týče obilovin, tak letos jsou výnosy srovnatelné s minulým rokem. Ještě ale nemáme sklizený mák, protože je vlhko a často prší," řekl předseda družstva František Novák.

Jinak ale počasí žádné větší problémy nezpůsobilo. „Bylo  celkem normální, navíc máme přímo v areálu posklizňovou linku a vlastníme sušičku obilí, tak nás deštivé počasí až tak neovlivňuje. Můžeme ho totiž sklízet vlhčí," vysvětlil Novák.

Nižší výnosy zaznamenali v Hořicích u ozimého ječmene. „Tam jsou pouhé čtyři celé šest tuny na hektar," uvedl předseda s tím, že ale tato plodina pro ně není rozhodující.

Nejdůležitější plodinou, pokud jde o rostlinnou výrobu, je pro ně ozimá řepka, jejíž výnos měli slušný, a to čtyři tuny. „Pro družstvo je ale stěžejní výroba živočišná. Máme devatenáct set kusů dobytka a ještě prasata," podotkl Novák.

Vyrovnané výkyvy

Spokojeni jsou tam i například s ozimou pšenicí. Její výnos byl 5,7 tuny na hektar. „U něčeho byl výpadek, jako právě u již zmíněného ozimého ječmene, ale naopak se to zase vyrovnalo třeba jarním ječmenem, kde byl velmi pěkný výnos pět celých dvě tuny na hektar," informoval Novák.
Co se týče cen obilovin, zatím jsou podle předsedy hořického družstva nižší než loni, ale zřejmě se budou vyvíjet na základě zahraniční poptávky, protože velké množství obilí se exportuje.

V Agrodružstvu Košetice skončily žně taktéž 31. srpna, a to sklizní máku. Rekordní plodinou i tam byla řepka, která mírně překročila výnosy minulého roku.
„Obilí všeobecně je ale průměrné," informoval předseda družstva Zdeněk Duffek s upřesněním, že jde o průměr za posledních pět let.

Co se týče kvality, ta podle Duffka odpovídala účelu pěstování a požadavky byly splněny u sladovnického ječmene i potravinářské pšenice.
Počasí bylo pro košetické zemědělce příznivější než loni a negativní vliv na úrodu nemělo. Co se ale týče finanční stránky, oproti loňsku jsou na tom hůř. „Je to proto, že ceny obilí se propadly o celou jednu třetinu," vysvětlil Duffek.

Ne všechny podniky ale mohou v současné době hodnotit letošní sklizeň. Někde totiž žně ještě neskončily, jako například v Lukavci.

Alexandra Knapová, Zuzana Rodová