Nižší výnos si vysvětluje letošním suchým jarem. „Zvlášť na kopečkách a písčitých půdách se plodinám nedařilo tak jako na jiných místech. Do spokojenosti nám něco chybí," podotkl.

Seduk Dukovany sklidil všech svých více než 97 hektarů ozimého ječmene už v úterý. Do polí se tou dobou vydali i kombajnéři z firmy Lubí, která sídlí v Ptáčově. „Letos jsme vyjeli o nějaký den dřív než jindy, zatím to ale vypadá, že to na škodu není," poznamenal David Pech ze zemědělského podniku Lubí.

Jih čeká na dozrání

Pech může zatím být, oproti kolegům z Dukovan, s úrodou spokojený. „Taky tady máme sucho, v okolí Ptáčova, Pocoucova a Trnavy neprší tolik jako v jiných částech okresu, výnos ze sklizených deseti hektarů ale máme na hodnotě přibližně 45 metráků na hektar, což je náš průměr," přiblížil David Pech.

Nejjižnější pozemky na Třebíčsku obhospodařuje Zemědělské družstvo Police. Ty pravé žně však pro jeho zaměstnance ještě nezačaly. „Zatím jsme to spíš jen zkoušeli," poznamenal předseda družstva Josef Blažek. „Sklidili jsme asi pět hektarů ozimého ječmene, ale zralost nebyla ideální. Navíc přišel deštík, takže počkáme na vyschnutí a na dozrání," popsal předseda.

Další práce znemožnil zemědělcům na Třebíčsku déšť. Proluka od úterního sečení k dalšímu může trvat i několik dní. „Zkusíme to, jak jen to půjde. Ozimého ječmene nám zbývá sklidit ještě asi deset hektarů," řekl David Pech z ptáčovského podniku Lubí.

Zemědělce ze Seduku Dukovany čeká plánovaná pauza. „Na řepky a pšenice je ještě čas. Nejspíš do nich vyjedeme za čtrnáct dní," předeslal jednatel Vladimír Pelán.

Středeční déšť, který většinu kombajnů z polí na Třebíčsku vyhnal, však oslovení zemědělci nehodnotili jen negativně. „Zrnu už ne, ale kukuřicím to může prospět. Vody je celkově málo," připomněl předseda ZD Police Josef Blažek.

Málo srážek

Únor, duben i červen byly na meteorologických stanicích v Třebíči, v Hrotovicích, v Náměšti nad Oslavou a v Sedleci srážkově podnormální, někde i výrazně. Ve druhém letošním měsíci napršela podle zjištění Českého hydrometeorologického ústavu v Brně pouze desetina toho, co je pro toto období běžné.

Plocha ozimého ječmenu se v České republice meziročně zvýšila, konkrétně o 8 tisíc hektarů. Loni na podzim se ozimý ječmen zasel a během letošního července se sklidí ze 111 tisíc hektarů.

Naopak výrazně se zmenšila rozloha ozimých pšenic, ze 791 hektarů klesla na 755 hektarů. Kukuřice se v Česku pěstuje na 235 tisících hektarech, řepka na 393 tisících. Velikosti ploch u obou plodin v posledních letech stagnují.