V každoroční prestižní soutěži Bílý slon vyhrála Zoo Jihlava první místo v kategorii nazvanou Savci, a to za úspěšný odchov vačnatců kunovců tečkovaných. Kromě toho zoo chová téměř dvě stě druhů exotických zvířat, včetně řady druhů v přírodě ohrožených vyhubením.

„Ocenění v soutěži Bílý slon uděluje občanské sdružení Česká zoo za nejvýznamnější odchov zvířete v uplynulém roce v kategorii savci, ptáci a ostatní. Soutěž je určena všem českým a slovenským zoologickým zahradám," vyjádřil se mluvčí jihlavské zoologické zahrady Martin Maláč.

Slavnostní předávání cen dvaadvacátého ročníku soutěže se konalo 20. dubna v prostorách Kapucínského kláštera ve Fulneku. Celá zoologická zahrada je na novou cenu hrdá, o čemž mluví i poslání jihlavské zoo, které shrnula její ředitelka Eliška Kubíková.

„Jedním z důležitých úkolů lidstva je zachování genofondu rostlin a živočichů. Bez moderních zoologických a botanických zahrad by to nebylo možné. Zoologické zahrady plní i mnoho dalších důležitých úkolů. Cílem je radost z kontaktu se zvířaty, úcta k přírodě, porozumění životu zvířat a pochopení opodstatnění jejich existence," řekla ředitelka jihlavské zoologické zahrady. Kunovci tečkovaní, za jejichž odchov zoo tento rok získala, jsou velmi vzácní masožraví vačnatci příbuzní třeba ďáblu medvědovitému, zvanému tasmánský čert, nebo vyhubenému vakovlkovi.

V Austrálii byli vyhubeni, ale přežívají na Tasmánii. Kunovci dorůstají velikosti menší domácí kočky. „Samice mají na břiše mělký vak tvořený záhyby kůže. Živí se drobnými obratlovci, hmyzem a občas i rostlinnou potravou," přiblížil Martin Maláč. Zoo Jihlava je rozdělená do pěti kontinentů.

Zahrada se také může pyšnit jedinečnými odchovy řady druhů kočkovitých šelem či například velemyší obláčkových. Kromě toho zoo chová nejmenšího medvěda na světě nebo největšího hlodavce světa.