„Ve středu 31. května rodiče svým podpisem stvrdili dohodu. Budou platit 4 500 korun. Vše jde podle plánu,“ potvrdila ředitelka jihlavské zoologické zahrady Eliška Kubíková.

Pracovnice jihlavské charity se tak podařilo zorganizovat setkání rodičů dětí a právníka jihlavské zoologické zahrady. Škodu budou muset uhradit rodiče sami. „Za žádné uživatele nic neplatíme. Pouze jim zprostředkováváme pomoc,“ informovala o podmínkách služeb jihlavské Charity její mluvčí Radka Běhalová.

První splátka by podle předpokladů ředitelky zoo měla přijít v polovině června. Do konce letošního roku by tak měla být definitivně uzavřena nešťastná událost, při níž v březnu zemřel plameňák v jihlavské zoologické zahradě.

Rodiče také odsouhlasili navýšenou měsíční splátku. Původní, kterou navrhovali, byla mnohem nižší. Peníze by tak spláceli i příští rok. Tomu ale zoologická zahrada chtěla předejít.

Za chování svých dětí se už rodiče dříve omluvili. Navrhli také, že zoologické zahradě pomohou formou brigád. Do zoo však přišli pracovat pouze jednou. „Další brigáda nebyla zatím předmětem domluv. Záleží na jejich svobodné vůli. Jestli budou chtít přijít, práci pro ně určitě najdeme. Nemůžeme a ani nechceme je do brigád nutit,“ vyjádřila se Kubíková.

Incident se stal letos 10. března. Trojici dětí ve věku od šesti do deseti let se podařilo dostat do krytého prostoru plameňáků. Tam na ně zaútočily. Jeden opeřenec z brutálního útoku malých násilníků vyvázl s pohmožděninami a druhý uhynul. Malé nevychovance na kamerovém systému zachytili strážníci. Chlapce zadrželi v centru Jihlavy.